Kutsa kratsib end meeletult

Tervis, toitumine ja käitumine

Moderator: ulariniinemagi

Kutsa kratsib end meeletult

Postby koolibri » Wed Sep 16, 2009 10:11 pm

Mure siis jällegi selline, et kutsikas (4,5-kuune) on hakanud end hirmsasti kratsima. Kõige ilmelikum aga on, et kratsib just ühe külje esi- ja tagakäppa. Tulemus on see, et nendel käppadel on karvkate väga õhuke ja vahepeal oli isegi nahk kärnas ja verine. Arvasin algul, et tegemist on kirpudega. Ostsin loomaarstilt kirburohtu. Pesime ta puhtaks ja rohi peale. Nädalakese kratsis nagu vähem. Loomaarst soovitas uue koguse panna sama kirburohtu. Seekord ei olnud enam nädalatki kratsimisest vaba. Olen kuulnud, et osadele koertele ei sobi teatud toidud. Toiduks saab ta kodutoitu, Hills krõbinaid, Lemmik konservi. Milles võiks probleem olla?
koolibri
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 11
Joined: Thu Jun 11, 2009 10:35 pm

Re: Kutsa kratsib end meeletult

Postby Fanny » Thu Sep 17, 2009 7:31 am

Hills tekitab väga paljudel koertel allergiat, sageli ka Royal Canin. Et teada, millest allergia, oleks kõige parem lasta teha allergiatest (Toometi kliinikus minu teada tehakse). Ega siin foorumi kaudu suurt midagi soovitada ei saa, peaks koera arstile näitama. Hillsi jätaksin igaks juhuks kohe menüüst välja.
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn

Re: Kutsa kratsib end meeletult

Postby Elukas » Fri Sep 18, 2009 11:31 am

Tere,
pean veidi Fanny´t parandama. Ei ole olemas Hill´si ja Royal Canini allergiat. Allergia on ikka mingile konkreetsele toiduvalgule või -lisandile. Näiteks- kui koeral on kana allergia, siis ei ole vahet, kas see kanaliha on Hill´sis, Royalis või kanasupis- ikka tekitab probleeme. Nii väiksel kutsikal on vähe tõenäoline, et toiduallergia juba väljendunud on (välistada seda muidugi ei saa). Soovitan Sul minna spetsialisti juurde, kes tegeleb just nahaprobleemidega, kutsikat näitama.
Janne oskab ehk rohkem kommenteerida, tema tegeleb just nahamuredega.
koer on koer, aga JRT on rohkem kui koer
User avatar
Elukas
Juunior
Juunior
 
Posts: 121
Joined: Wed Feb 28, 2007 11:43 am
Location: linna lähedalt kolhoosist

Re: Kutsa kratsib end meeletult

Postby Fanny » Fri Sep 18, 2009 5:13 pm

Vabandan, kui tekkis arusaamatus, mõeldud oli kuivtoitude nimetusi, mitte allergiavorme :D Pea pooled kuivtoidud sisaldavad kanaliha,-rasva (saadusi), kuid mõned kuivtoidud sobivad ja teised ei. Ilmselt on ka probleem muudes komponentides, nende töötlemises, kogu toidu valmistamise viisis ja säilitamises. Peale seda, kui Hillsi hakati tootma ka Venemaal, sagenesid allergiajuhud, ka koertel, kes eelnevalt pikaajaliselt ja probleemideta Hillsi söönud. Seetõttu tasub vaadata kuivtoitu ostes ka valmistajamaad. Erinevatest kuivtoitudest siin http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... .php/cat/1. Loodan, et saate kutsu probleemidele jaole :D
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn

Re: Kutsa kratsib end meeletult

Postby Janne » Sat Sep 19, 2009 9:07 am

Siiski, ma ei süveneks liialt poolas-leedus-venemaal tootmise eripäradesse. Hill's on globaalne firma ja selle kaubamärgiga toite toodetakse mitmel pool üle ilma. Identse koostisega toit tehtuna Ida-Euroopas ja USAs või mujal "lääneriikides" peakski identne olema.Tegelikult koera see arutelu siin ei aita.

Koertel võib sügelus olla igasugustel põhjustel. Sügelevale patsiendile ei saa läheneda nii, et tal on kindlasti toiduallergia ja siis hakkama katsetama erinevate toitudeda. Üldiselt näitab kogemus, et ühe nn. tavatoidu (olgu seal pakil Hill's, RC, misiganes) vahetamine teise vastu on mõttetu ajaraiskamine ja tihti ka koera haigusseisundi pikendamine.

Esmalt tuleb välistada parasiidid. Seda on ka tehtud, kõige levinum parasiit ja sügeluse tekitaja on kirp. See tähendab korralikku kirbutõrjet õiges annuses efektiivse preparaadiga. Igasugused taimsed-looduslikud jurad tasub kohe ära unustada. See viimane oli lihtsalt kommentaar, ei puuduta ilmselt seda konkreetset koera. Lisaks parasiiditõrjele tuleb mõelda kontaktallergia ja kontaktärrituse variantidele. St kas sügelev piirkond puutub kokku millegagi, mis võiks sellist ärritust tekitada. Nt plastmassiallergikul võib olla suu kärnas, sest söögikauss on plastist.

Kui kirbutõrje on tehtud, sõltub edasine nahamuutustest. Sügelev loom vajab sageli kaapeid ja naha mikrofloora määramist. Nahapõletikust on vaja lahti saada, tihti söövad sellised patsiendid alustuseks mõned nädalad ravimeid, et teisesest nahapõletikust lahti saada. Selleks tuleb minna loomakliinikusse ja lasta need uuringud teha ning ravim määrata.

Kui nahapõletik on kontrolli all, aga koer ikka sügeleb, on ilmselt tegu allergiaga. Küsimus on siis selles, missugusega. Ja see on hetk, kui tuleb mängu toit. Tuleb hakata tegema ellimineerimisdieeti. Võimalik on kasutada kodutoitu. See ei tohi sisaldada MITTE ÜHTKI neist lihaliikidest, mida koer varem söönud on. Tavaline keskmine koer on söönud kanaliha, sest seda on paljudes koeratoitudes, inimesed söövad palju kana ja annaved seda ka oma koerale. Paljud viinerid jms sisaldavad mingil määral kana. Siga-veis langevad ka kohe ära samadel põhjustel. Vahel sobib kala, sest koer pole seda saanud. Kui on, unustame ka selle. Mõni koer pole elus söönud lammast, siis saab teha klassikalist lammas-riisi kombinatsiooni. Paljud on aga enne asja käsile võtmist proovinud mõnd lammas-riis kuivtoitu ja siis ei kõlba lammas ka. Küülik-riis on ka variant.

Väga sageli ei kõlba ükski odavam kodutoidu variant ja jäävad ainult eksootilised lihaliigid, mis on liiga kallid. Siis tuleb võtta kliinikust ravitoit, nt RC Hypoallergenic, Hill'si z/d, kui koer pole saanud muna, siis ka Specificu CDD. Ja sööta seda vähemalt 6 nädalat. Sööta seda tähendab, et koera suust ei lähe sisse ABSOLUUTSELT mitte midagi muud peale selle toidu ja vee. Nulltolerants. Muidu aon asi mõttetu. Dieedi eesmärk ei ole saada lahti sügelusest. Kui see juhtub, on väga tore. Kui ei, siis ka see tulemus on diagnostilises mõttes väga oluline. Ei tohi frustreeruda selle 6 nädala jooksul ja mõelda, et nuuks, mitte miski ei aita.

Kui dieeti on 100% korralikult peetud ja koer ikka sügeleb, on koer atoopik (kui kirbud on endiselt välistatud ja kontaktallergiat ka nagu olla ei saa). Ja siis tuleb teha nahatest või võtta veri seerumi spetslaborisse saatmiseks. Atoopia tähendab allergiat keskkonnast (mitte toiduga) koerani jõudvate allergeenide suhtes. Vahel eriti halval juhul võivad olla ka mõlemad, nii toiduallergia kui atoopia. Kurvastuseks pean ütlema, et JRTdel on atoopiat suhteliselt palju. Mitte konkreetselt Eestis, vaid üle maailma. Ja atoopik võib anda oma haiguse edasi oma järeltulijatele, st diagnoositud atoopikut ei tohiks aretuses kasutada.

See jutt oli nüüd väga lihtsustatult kirjeldus kogu protsessist. Tuleb pöörduda korrlikku kliinikusse ja hakata asjaga tegelema. Mida kiiremini koer diagnoositud saab, seda parem talle.

Kutsikatest: atoopia on üsna tüüpiliselt nooremas eas avalduv probleem. Samas, kõik kutsikaea sügelused ei pruugi olla veel kole allergia. Pigem tasuks esialgu nahapõletik korralikult välja ravida ja siis vaadata, mis saab. Kui nahapõletik on ravitud ja sügelus kadunud, siis on ju OK. Selline võimalus on ka olemas. Kogu pika diagnoosiprotsessiga tuleb tegelema hakata siis kui sügelus ikka püsib.
User avatar
Janne
Juunior
Juunior
 
Posts: 86
Joined: Tue Mar 20, 2007 11:04 am
Location: Tartu

Re: Kutsa kratsib end meeletult

Postby Janne » Sat Sep 19, 2009 9:08 am

Ahjaa, see dogfoodanalysis leht: mina jään selle lehe objektiivsuse ja hääduse suhtes eriarvamusele.
User avatar
Janne
Juunior
Juunior
 
Posts: 86
Joined: Tue Mar 20, 2007 11:04 am
Location: Tartu


Return to JRT tervis ja käitumine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron