Lubadustest

Moderator: ulariniinemagi

Lubadustest

Postby Janne » Mon Nov 22, 2010 1:07 pm

Mind on juba mõnda aega pannud mõtlema mõned kutsikamüügi kuulutused. Kui lubatakse, et kutsikad sobivad näituse-, aretus-, harrastus- ja kodukoeraks, siis kas sellistel lubadustel peaks olema ka mingi alus?

Ühest küljest, mingeid garantiisid ei saa ju nagunii keegi anda. Kui vanematel on terviseuuringud tehtud ja aretusnõuded täidetud, siis peaks ju kõik korras olema. Teisest küljest: kui vanematel ei ole ESTVCH tiitlit ja täiskasvanueas näitusel üldse käinud ei ole, kas siis kutsikaid suure näitusepotentsiaaliga koerteks nimetada on kohane?

Kõik teavad, et ESTVCH tiitli saamiseks on vaja töökatse sooritust. Kui vanematel on töökatse tegemata, kas on ikka aus müüa kutsikat selliste lubadustega? OK, pole garantiid, et töötava koera kutsikas ka töötab. Tõenäosus, et töötava koera järeltulija töötab, on siiski suur. Isiklikust kogemusest võin seda kinnitada. Kui mittetöötavatest vanematest pärit kutsika ostab tõepoolest näitustest huvitatud inimene, siis võib tema pettumus olla suur kui selgub, et saadud koer ei soostu tööle hakkama ning tiitel jääb seepärast saamata. Ebaaus või mis?

Mis meie tõust niimoodi saab kui instinkti olemasolu on mõne kasvataja jaoks pigem ebasoovitav??! Russell ei peagi olema padjakoer, tal peab ikka iseloom ka olema.

Lisaks olen kuulnud erinevatest allikatest jutte, et ühel Eesti kasvatajal on olnud registreeritud pesakondade vahel registreerimata, st paberiteta pesakond :evil: Palun öelge, et see pole tõsi.
User avatar
Janne
Juunior
Juunior
 
Posts: 86
Joined: Tue Mar 20, 2007 11:04 am
Location: Tartu

Re: Lubadustest

Postby Krissukass » Mon Nov 22, 2010 6:15 pm

Eks see kutsikakuulutuse tekst ongi puhtalt kasvataja enda südametunnistus, mida ta julgeb ja tahab lubada. Garantiisid ei saa keegi anda, see on selge.

Minu jaoks on VÄGA muret tekitavad paberiteta pesakonnad... Kuna Eesti on väike, siis kohtame selliseid koeri siinsamas "oma õuel" ehk mina konkreetselt näiteks trennides. Paberiteta koerad on paberiteta eri põhjustel (vanematel pole vanus õige või eelmisest paarituses nt liiga vähe aega möödas), kuid see on ainult paberiteta koera omaniku jutt eks. Ja reeglina ei ole ka see inimene huvitatud hakkama mingites vaidlustes osalema, miks ta peakski. Seega ei ole konkreetseid tõendeid paberiteta vahepesakondi tegevate kasvatajate suhtes, seda teatakse vaid nö sisepiirides. Ja samad probleemid ei ole ainult Eestis - mujal on paberiteta pesakonnad samasugune mure nagu siingi. Lihtsat lahendust ei ole, aga äkki leiaks mingisugusegi...
Kennel Lexberry´s - www.lexberrys.eu
User avatar
Krissukass
Juunior
Juunior
 
Posts: 211
Joined: Tue Feb 27, 2007 10:53 pm

Re: Lubadustest

Postby Memm » Tue Nov 23, 2010 3:47 pm

No minu arvamus on, et eks see kasvataja kes nii palju välja lubab, peab olema ikka väga kindel oma kasvatustöös. Mina ei ole eales müünud ühtegi kutsikat lubadusega, et temast saab tsempion töös või ilus... pole julgenud, kuigi kutsikate vanemad on olnud mõlemat. Aga ilmselt ei saa mind ka väga kasvatajaks lugeda- pesakondi on vähe ja kutsikate arv kah väike olnud. Seega käivad asjad südametunnistuse järgi- kellel see milline on. Ilusatest vanematest võib tulla koledaid järglasi ja vastupidi, sama on ka instinktidega- töötava koera järglane ei pruugi tööd teha, kuid eeldused, et ta seda siiski teeb, on suuremad.
Soomlased on nüüd hakanud rohkem urgu ja jälge harrastama aga neil see häda, et 3/4 koertest ei tee tööd, eriti mitte austraalia veredega koerad. Meil olnud siiani seis ikka vastupidi- 3/4 koertest teeb tööd ja oleks hea seda suhet ka sellisena hoida. Kes endale leebet padjakoera tahab see peaks muu tõu valima, see tõug käiks hea meelega ikka jahil, kui omanik kaasa tuleks. Seega antud tõugu rahulikuks perekoeraks aretada ja sellisena ka reklaamida on suisa kuritegu tõu vastu. :evil: ....siis selline on minu arvamus....

Paberiteta pesakondade kohta on ka minuni jõudnud üpris mitu teadet. Ja kahtlustatda saab isegi vähemasti 2-te nii nimetatud " kennelit" - kuigi nimed erinevad, on taustategijad samad. See on aga veel suurem südametunnistuse asi... ja julgus omamoodi, kui arvatakse, et see ei tule ilmsiks nii väikses "lombis" kui meie oma.... Aga olen ka kuulnud kõlakat kus need "tegijad" on tunnistanud avameelselt, et see tõug majja võetud vaid rahategemise eesmärgil.
Ja ALATI saab vabandada asju nii, et näe, ups, juhtus..

Seega Janne- ei saa sind lohutada
Koer on Rakats ja Rakats on Koer-russell on rakats ja hetkel veel moes.....
User avatar
Memm
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 29
Joined: Thu Mar 08, 2007 3:09 pm

Re: Lubadustest

Postby Janne » Tue Nov 30, 2010 2:06 pm

Tehke mulle palun selgeks üks asi: kui juhtub ups-pesakond registreeritud kennelis ja tõutunnistusega, tervetel vanematel, siis mis põhjus on jätta kutsikatele tõutunnistus tegemata? OK, peab trahvi maksma. Aga kutsikate hind on siiski piisavalt kõrge ju? Või on tõepoolest asi lihtsalt raha teenimises ja trahv sööb ära suure tüki kasumist? Mis on üleüldse paberiteta kutsika hind? Ma eeldan, et see on siiski madalam kui reg. tunnistusega kutsikal? Siis pole ju vahet? Ma olen vist peast nõrk, aga ma ei saa aru, miks need paberid tegemata jätta. Ma saaks veel aru sellest loogikast, et jätame paberid tegemata, sest siis ehk ei tule välja see, et juhtus ups-pesakond. Aga Eesti on väike ja välja tuleb nagunii ju.
User avatar
Janne
Juunior
Juunior
 
Posts: 86
Joined: Tue Mar 20, 2007 11:04 am
Location: Tartu

Re: Lubadustest

Postby Kutsikas » Tue Feb 08, 2011 7:42 pm

Minul on sama lugu, et hirmsasti häirivad paberiteta JRT kutsikate müügikuulutused ja et inimesed neid nii kergelt võtavad. Äsja kuulsin, et tuttava tuttav võttis väidetavalt Raplamaalt JRT kutsika ilma paberiteta, maksis 300 eur. Inimesed, kes sellised kutsikad võtavad, on muidugi kaitsepositsioonil, et mis see koer kehvem on, et ta on ju ehtne JRT, et ainult pabereid ei ole, et see paberimajandus on nagunii bürokraatia ja hind ka hea. Konkreetsel juhul võeti kutsikas 3,5 kuuselt, kutsikal on ussid ja verine väljaheide. Vaatasin siis huvi pärast Kuldsesse Börsi ja leidsin ühe teise kuulutuse: http://www.kuldnebors.ee/search/lemmikl ... uage_id=et
Huvi pärast helistasin ja uurisin. Müüja asub Tartus ja kutsika hind tsipa üle 300 euro. Küsisin, et mis põhjusel pabereid ei ole ja müüja vastas, et vanematel on paberid, et kui ma soovin, siis ta tagantjärele registreerib ära aga see tõstab hinna 700 eurole ja kas ma ikka tean kui kallid JRT kutsikad on. Samuti ei pruugi teised sellest pesakonnast kutsika juba ostnud inimesed selle registreerimisega nõus olla, et peavad juurde maksma. Et kui ma olen huviline, helistagu talle tagasi.

Eks sellise äritsemise põhjuseks on kindlasti ka nõudlus, sest seni kuni jagub selliseid koera ostjaid, seni leidub neid, kes selle pealt lihtsat raha tahavad teenida. Inimesi, kes tahavad võtta tõukoera ja ei ole selgeks endale teinud, miks ei tohiks võtta paberiteta "tõukoera" või mis vahe seal veel peale hinna on, tuleks harida aga no ei jõua ju nendeni. See otsus tehakse nii kiiresti. Kui saaks, teeks laiahaardelise teavituskampaania :wink:
Kutsikas
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 1
Joined: Tue Feb 08, 2011 11:48 am

Re: Lubadustest

Postby Janne » Tue Feb 08, 2011 8:06 pm

No see paberite tagantjärele tegemise võimalus on väga levinud muinasjutt, mida kutsikaküsijatele hambasse puhutakse. Isegi kui peab trahvi maksma, ei maksa 1 tõutunnistus 400 eurot. Lihtsalt infoks: õigel ajal (enne kutsika 6-nädalaseks saamist) vormistatud tõutunnistus maksab 13 eurot. Sellist ulmet rääkivatel kutsikaparseldjatel ei ole tavaliselt võimalik oma kutsikatele tõutunnistusi saada kui nad just ise printerist "pedigreesid" välja ei lase.
User avatar
Janne
Juunior
Juunior
 
Posts: 86
Joined: Tue Mar 20, 2007 11:04 am
Location: Tartu


Return to Kutsikad ja tõuaretus

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron