Näitusepotensiaaliga kutsikas

Moderator: ulariniinemagi

Näitusepotensiaaliga kutsikas

Postby Fanny » Fri Nov 20, 2009 9:19 pm

Kindlasti on nii mõnige mõelnud, et kes siis on "näitusekoer" ja milleks neid vaja on.... Tegelikult on näitusekoer tavaelus samasugune perelemmik, kuid võimalikult ideaalilähedase välimiku ja iseloomuga :D Ütlen kohe, et minu koerad on samuti vahest peaaegu näitusekoerad (peaaegu seetõttu, et ei ole neid piisavalt ettevalmistanud), kuid enamuse ajast mõnusad perelemmikud ja sõbrad. Esimest koera võttes ei mõelnud mingisugusele potensiaalile, peaasi et saaks just seda tõugu. Õnneks vedas - sain hea iseloomuga, kuid keskpärase välimikuga koera. Järgmised 2 olid juba näitusepotensiaaliga, kuid ei ole viitsinud piisavalt tegeleda ja viimane on juba aretuspotensiaaliga :P , aga see selleks... Et aidata neid, kes kutsikavõtuga on juba endale mingisugused eesmärgid seadnud, tekitan foorumi elavdamiseks siia ühe "järjejutu" teemal "näitusekoer", mis põhineb osaliselt ka enda kogemusel "omad vitsad peksavad" :mrgreen:

Näituse(potensiaaliga)koera valik
Milleks koeri näitusel näidatakse ? Milleks koeraga näitustel käia ?
Inimesi, kes armastavad koeri näitusel esitleda, võiks nimetada omamoodi sportlasteks. See koeranduse “spordiala” on üsna populaarne kogu maailmas. Iga sportlane ihaldab võitu, kuid kahjuks saab võitja olla vaid üks. Teised peavad leppima osalemisega ja lootma edaspidisele edule.
Niisiis, kuidas anda endast maksimum oma koera ihaldatud võidu nimel…
Esiteks – teie koer ja tema eeldused näitusekarjääriks. Selleks peab teie lemmikul olema hea välimik ja psüühika. Üks ei saa eksisteerida teiseta. Suurepärase välimikuga, kuid liiga temperamenditust, liiga emotsionaalsest, liiga arast või agressiivsest koerast ei saa kunagi head näitusekoera. Suurepärast näitusekoera ei saa ka “keskmise” iseloomuga isendist. Niisiis, näitusekoeral peab olema lisaks heale välimikule ka hea psüühika. Teie ülesandeks on valida heade geneetliste eeldustega koer ning seejärel arendada vajalikke omadusi maksimumini. Otsides head näitusekoera, ärge koonerdage ajaga ning tehke seda põhjalikult uurides. Ei saa usutavalt võtta kasvatajat, kes lubab müüa teile tulevase tšempioni – sellistest on parem eemale hoida. Ükski lugupidamist vääriv kasvataja maailmas ei ütle teile seda, sest 2-kuusel kutsikal saab vaid eeldada näitusepotensiaali olemasolu. Loomulikult on ka erandeid, nii et kui teile meeldib saatusega mängida, siis keegi ei keela teil riskida. Kas teie koeral on hea näitusekoera eeldused, selgub vanuses 4-6 kuud. Sellisele järeldusele on tulnud kasvatajate enamus kogu maailmas. Aga mida siis teha, sest kutsikaid müüakse keskmiselt 2-kuuselt ? Ainsaks lahenduseks on võimalikult põhjalikult uurida kutsika vanemaid ja nende sugupuud. Tasub ka teadmiseks võtta, et tšempionitel ei sünni mitte alati tšempion-järglased. Uurige, milliseid järglaseid nad on eelnevalt andnud….On piisavalt palju tšempioneid, kes pole andnud elus ühtegi kõrgete tulemustega järglast ning samas nö keskpärased koerad, kes on andnud mitmeid suurepäraseid järglaseid.
Ärge uskuge, kui teile öeldakse, et “see koer hammustab sellepärast, et tal on halb omanik, kes ei oska kasvatada” või “tal oli raske kutsikapõlv”. Väga õigesti ütlevad inglased: “Meil ei ole nii palju aega, et seda raisata koera ümberkasvatamisele..” Hea geneetilise pagasiga koer kohandub ise omaniku järgi, püüdes talle meele järgi olla ja teenida omaniku heakskiitu. Sellise koeraga on väga meeldiv suhelda.
Niisiis, teie tulevase koera vanematel peab olema hea iseloom. Kuid ka siin ei saa välistada võimalust, et teie koeral ei ilmne vead välimikus või iseloomus, mis on pärandunud mõnelt kaugemalt esivanemalt. Seetõttu koguge infot võimalikult paljude sugupuus olevate koerte kohta. Tähelepanu tuleks pöörata ka füüsilisele tervisele, mis on samuti pärilik. On pärilikke haiguseid, mida on võimalik näha juba kutsikaeas – hundikurk, kokkukasvanud varbad, song, pimedus, kurtus. On olemas pärilik eelsoodumus haigestuda erinevatesse haigustesse, mis võivad avalduda erinevas vanuses. Sellised on kalduvus allergiatele, südamepuudulikkus, ainevahetusprobleemid, silmaprobleemid jne.
Kokkuvõtvalt – kutsikas tuleb valida suurepärase välimikuga ja hea iseloomuga vanematelt, kelledel on tehtud ka vajalikud terviseuuringud.
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn

Re: Näitusepotensiaaliga kutsikas

Postby Fanny » Fri Nov 20, 2009 10:53 pm

Näitusekoera kasvatamine
Teie ülesandeks on kutsikast kasvatada terve, tugev, füüsiliselt hästiarenenud koer, kes on hästi kohanev inimühiskonnas. Olles saanud heade pärilike eeldustega kutsika, peate kutsikat arendama ja kasvatama nii, et võtta maksimum positiivsest pärilikkuse pagasist. Kutsika kasvatus peab hõlmama nii füüsilist kui ka vaimset arengut.
Füüsiline areng Üheks peamiseks veterinaaride, kasvatajate, füsioloogide ja lihtsalt harrastajate vaidlusküsimuseks on, kas anda koerale kuivtoitu või ei. On kasvatajaid, kes on veendunud “kodutoidu” pooldajad, kuid samas nendivad, et toidu valmistamine on aeganõudev ja vaevanõudev, kindlustamaks koera toiduratsiooni kõige vajalikuga. Enamus pooldab viimasel ajal kommertstoite, mille sortimenti seast on võimalik leida oma koerale sobiv balansseeritud toiduvalik. Eriti kutsikas peab saama korralikku, täisväärtuslikku toitu, milles vajalik hulk vitamiine-mineraale, sest see mõjutab kogu edaspidist kasvamist ja arengut, k.a. immuunsus. Ega ilmaasjata ei ole käibel ütlus, et “su koer on selline nagu sa oled teda toitnud…”
Mida siis on veel, peale toitmise, vajalik kutsika mitmekülgseks arenguks ? Suur roll tulevase näitusekoera arengus on liikumisel. Piisav liikumine tagab kasvu ja kogu organismi õige funktsioneerimise. Ei ole õige arvata, et liikumine arendab vaid lihaseid, sest liikumine on vajalik ka luustiku arenguks – mida suurem koormus, seda tugevam ja mingil määral ka massiivsem see on. Liikumine soodustab ka kopsude, südame, seedetrakti ja veresoonkonna arengut ja kasvu. Ideaalis peaks kutsikas saama liikuda nii palju kui tahab. Ärge liialdage koormusega – raskuste tassimine või jalgratta järel jooksmine kutsikaeas, võib lõppeda mõnede kehaosade väärarenguga. Sellisel koeral ei saa kunagi olema harmoonilist välimust, kuigi tal selleks eeldused võisid olla…Musta stsenaariumi järgi võite niimoodi rikkuda koera tervise, eelkõige kannatab just koera süda ning soovitud kasu asemel hoopis lühendasite sellise ülesportimisega oma koera eluiga. Kutsikal peab olema võimalus loomulikuks liikumiseks – veel ema juures olles olid need mängud pesakonnakaaslaste ja emaga, seejärel peate seda jätkama teie koos pereliikmetega. Peale vaktsineerimisprogrammi lõppu, on see mäng õues teiega ja teiste koertega. See on vajalik koera füüsiliseks ja vaimseks arenguks. Koer, kes pole saanud omasugustega piisavalt suhelda, on näitusel endassetõmbunud ja sagely ka tõrjuv. Märksõna – sotsialiseerimine.
Niisiis – liikumist peaks olema piisavalt ja igapäevaselt. Püüdke kutsikas välja viia mitmeid kordi päevas ja õues mitte jätma teda omapäi, vaid mängima temaga ja leidma talle mängusõpru. Mängusõbrad ei pea olema ainult eakaaslased, vaid sobivad ka täiskasvanud, mitte agressiivsed ja halbade harjumustega koerad. Pidage meeles, et kutsikad õpivad kiiresti nii häid kui halbu harjumusi, mistõttu on õige “seltskonna” valik samuti oluline. Õues käies oleks hea kutsikat harjutada erineva pinnasega – liiv, kruus, muld jne. See on hea varvaste arenguks ja treenimiseks.
Niisiis – enne näitusekarjäärile mõtlemist, peate mõtlema oma koera õigele kasvatamisele, nii, et ta oleks meie ühiskonna täisväärtuslik liige.
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn

Re: Näitusepotensiaaliga kutsikas

Postby Fanny » Fri Nov 20, 2009 11:24 pm

Karastamine
Karastamisel ehk ternoregulatsiooni mehhanismi treenimisel, on samuti tulevase näitusekoera füüsilise tervise formeerumisel tähtis roll. Näitustel tuleb sageli olla mitmeid tuned ja igasuguse ilmaga ning koer, nagu teiegi, peab seda taluma väärikalt ja sajatusteta. Koera karastamine sarnaneb olemuselt inimese karastamisega. Vähehaaval tuleb pikendada õues viibimise aega ja seda iga ilmaga. See kehtib nii sileda-, poolkarmi- kui ka karmikarvaliste kohta. Olen mitmeid kordi näinud kevadistel-sügisestel õuenäitustel külmetavaid lambakoeri, spanjeleid jt. Omanikel on tavaliselt vabanduseks “aga ta ju elab korteris…”. Eelkõige just korterikoeri peabki harjutama viibima õues igasuguste ilmastikuoludega. See võimaldab koeral kauem õues viibida ja tugevdab tervist. Kui on väga külm, võiks õues käia sagedamini ja lõhemaajaliselt. Koer peaks õues olema kogu aeg liikumises. Palava ilmaga ei tasuks koera õues füüsiliselt koormata, joogivesi peaks olema kättesaadaval ning peaks olema võimalus minna varju, kaitseks ülekuumenemise eest. Igapäevaste, regulaarsete õueskäikudega te veendute, et koer on nõus rõõmuga teiega mängima õues nii külma, vihma kui ka palavaga..
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn

Re: Näitusepotensiaaliga kutsikas

Postby Fanny » Sat Nov 21, 2009 12:29 am

Psüühiline areng
Ka iseloom on päritav. Tarkus, rumalus, kangekaelsus, pehmus, kadedus, suuremeelsus, tahe “tööd” teha, neurootilised iseloomujooned ja kõige tipuks ka psüühilised haigused, omavad pärilikke algeid. Nüüd te juba ilmselt saate aru, kui tähtis on valida kutsikas heade pärilike omadustega. Loodetavasti tegite õige valiku… Igal kutsikal on vanematelt saadud geenipagas. Et mitte jääda sellele “alamale” tasandile, tuleb talle võimaldada ka vaimutööd. Igal juhul, nii kummaline kui see ka ei tundu, on “alamal” tasandil olev heade iseloomuomadustega koerte järglane etem geneetiliselt halbade eeldustega kutsikast, kellega on tegeletud piisavalt, et jõuda “ülemisele” tasandile. Sellele “kõrgemale” vaimutasandile jõudmiseks, peame hästi rakendama kõiki vanematelt saadud häid eeldusi. Lähtume sellest, et meie valitud koer on tugeva närvisüsteemiga vanemate järglane, sünnipärase kontaktsusega, kes on huvitatud kõigest, nii elus kui eluta ümbritsevast.
Näitusekoera kasvatamise erisused võrreldes aretus-ja kodukoeraga. Aretuskoertele on tähtis õige toitumine ja liikumine. Neid peetakse sageli aedikutes ja intellekti arendamine ei ole hädavajalik. Seltsi-kodukoerale piisab igapäevasest õueskäigust ühes ja samas kohas, tal ei ole hädavajadust mängimiseks ja teiste koertega suhtlemiseks. Erinevate maailma koerapsühholoogide peaaegu ühene arvamus – inimesi ja teisi koeri, ründavate koerte omanikud on enamasti psüühiliselt ebastabiilsed, sõltuvuses ja kompleksidega inimesed. Koerad aitavad sellistel inimestel süvendada enesekindlust. Alustades kutsikaga jalutuskäike õues, on teie ülesandeks õpetada kutsikat õigesti reageerima erinevatele asjadele ja ümbritsevale tervikuna. Kutsikaga õue mines olgu ta rihmastatud, et oleks võimalik tema käitumist kontrollida. Loomulikult peab kutsikas saama ka vabalt liikuda ja mängida, kuid tehke seda 100% ohutus kohas. Linnatänavatel liigeldes peab koer olema alati rihmastatult. Tutvustage kutsikale teisi inimesi, sõidukeid ning julgustage teda, kui ilmutab ehmumise märke. Minge esmalt ise selle “hirmsa” asja juurde ning seejärel hüüdke kutsikas rõõmsal toonil enda juurde. Ettevaatlikult harjutage kutsikat kolisevate-mürisevate asjadega – rong, veoauto, lennuk jne. Kui kutsikas peaks millegi peale ilmutama kartust, siis julgustage teda rõõmsa hääletooni ning enda enesekindla hoiakuga. Veel kord peab toonitama, et hea psüühikaga koera/kutsika harjutamine linnameluga ja automüraga ei ole raske ning probleemid tekivad just ebastabiilse närvikavaga koertega. Kassidele, tuvidele ja teistele koertele järgi jooksmise üritused tuleb lõpetada koheselt. Ideaalis peaks koer suhtuma teistesse loomadesse ükskõikselt . Koer peaks ka hästi taluma reisimist, erinevate transpordivahenditega. Kui koer stressab reisimist, siis see annab tunda ka pärast näituseringis. Koera jaoks peab olema kõige tähtsam peremees – ta küll mängib meeleldi teiste koertega, kuid kuuletub käsklusele “siia!”. Seda käsklust ei tohi õpetada jõuga, sest jõuga ei saa kedagi armastama sundida. Te peate leidma mooduse, et teie koer teisse “armuks”. Kannatust ja järjekindlust ! Kui asjad ei edene, otsige vigu iseendas. Näitusekoerale vajaliku hea kontakti saavutamisel omanikuga, on käsklusel “siia!” samuti tähtis roll – kontakt peremehega ja tahe töötada. Ei hakka rääkima dresseerimise metoodikast ja erinevate käskluste õpetamisest, kuid te peate teadma, et igasuguseid käskluseid tuleb hakata õpetama juba varajases kutsikapõlves. Esiteks – õpetab koera alluma ja aru saama, kes on hierarhia kõrgemal pulgal, kes kamandab ja keda peab kuulama.. Teiseks – distsiplineerib koera erinevates olukordades, nii kodus kui õues. Käsud, mida peaks mitte ainult teadma, vaid ka täitma iga koer: “siia”, “istu”, “seisa”, “lama”, “kõrval” ja “ei tohi”. Proovige-õpetage käskluseid kutsikale vähehaaval iga päev, mänguga vaheldumisi, see loob teie vahel hea kontakti.
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn


Return to Kutsikad ja tõuaretus

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron