Kutsikatest, eetikast ja rahast

Moderator: ulariniinemagi

Kutsikatest, eetikast ja rahast

Postby Elukas » Tue Sep 09, 2008 9:57 pm

Seda juttu ajendas mind kirjutama järjekordne kuulutus, kus müüdi JRT kutsikaid 10 000 krooniga. Vähemalt oli kuulutuses öeldud, et tegemist on paberiteta koertega. Mis mind tähelepanelikuks tegi, oli kuulutuse lõppu lisatud lause- ema paberiteta, isa paberitega. Natuke uurimist ja selgus, et isa tõepoolest paberitega koer, kelle omanik olnud ka meie TÜ liige!!! Kõik terviseuuringud ning ka näitusehinne loomulikult vastsel papal läbimata.Emaks koer, kelle isa on Soomest ning tema ühel pesakonnal kutsikatel avastati HC ehk pärilik katarakt. Tekkis küsimus miks anti seda isast koera sellele emasele? On eetiline, et paberitega isast ei anta paberiteta koerale, kuna sellega tõmmatakse vesi peale tõuaretusele ja toodetakse nö. JRT-d (tervisehädad, iseloomuvead, välimikupraak...). Ma ei ütle, et selliseid kutsikaid ei sünni paberitega pesakondades, aga hingega asja juures olevad korralikud kasvatajad uurivad oma koerte tervist regulaarselt (ka siis, kui koer enam järglaseid ei saa), käivad korra või paar näitusel, et näha oma koera taset JRT maailmas ja leida paariline, kes võiks parandada oma koeral olevaid vigu ja koera iseloomul on ka väga suur tähtsus. Praegusel juhul toodeti taas pesakond kutsikaid, kelle eest küsitakse hirmkallist hinda garantiid andmata, et neist ikka kasvavad JRT, mitte selle tõu laadsed koerad. Annaks taevas, et nende tervis korras oleks. Mul pole kutsikate vastu kõige vähematki, aga igat koera ei pea paaritama- ei emast ega isast. Sellel korral oli paarituse ajendiks vaid raha- tõule ei andnud see paaritus mitte punast krossigi.
Veel tahaksin siinkohal rääkida ühest paaritusel olulisest asjast- paaritusmaksust. Meie lähiriikides on tavaks maksta isasele kas ühekordne paaritusmaks või nn. hüppemaks ja edasi 10% müügihinnast või kindel summa iga elusa kutsika pealt. Näiteks 1000 krooni hüppemaks ja 1000 krooni iga elusa kutsika pealt (summad on toodud näitena). Ei ole hea tava paaritada koera kutsika vastu isasele. See on ALMAVÜ aegne komme, mida ei peeta mujal heaks tooniks. Loomulikult saab poolte kokkuleppel teha igasuguseid lepinguid. Aga kui sünnib 1 kutsikas, keisrilõikega, siis arstikulud, kasvatamine, märgistamine, söötmine on kõik emase koera õlul ja isase koera omanik müüb kutsika ropu raha eest maha ja ostab oma bemmile uued kummid. Emase koera omanik lööb kahjusid kokku ja on järgmine kord targem.
Eelpoolkõneldud isase koera omanikult küsiti koera paarituseks emasele paberitega koerale- oldi nõus tegema terviseuuringud, aga mitte mingil juhul minema näitusele ning paaritusmaksus nõuti kutsikat või 15 000. Sellist summat ei maksta isegi meeletute tiitlitega ja uuritud koera paarituse eest (USA-st on sperma toomine ka odavam). Ainus eesmärk on RAHA!!! Ja raha ei haise. Kui paberitega koerte omanikud on targemad ja oskavad sellisel puhul ei öelda, siis paberiteta koerte omanikud pole raisanud raha terviseuuringutele, näitustele jne., ja see ollakse nõus maksma isase omanikule, sest muidu ju kutsikaid ei tule ja äkki tuleb mõni kutsikas veel ja siis jääb endale ka midagi...
Selline siis minu hapu, õhtune heietus.
Kindlasti hakkavad paljud mind nüüd kadedaks sõimama, sest ma kardan, et mu oma kutsikad mulle kätte jäävad ja ma konkurentsi ei talu. Selliseid mõtteid pole vaja siin avaldada. Mu koer on lõigatud ja tal kutsikaid ei tule enam.
koer on koer, aga JRT on rohkem kui koer
User avatar
Elukas
Juunior
Juunior
 
Posts: 121
Joined: Wed Feb 28, 2007 11:43 am
Location: linna lähedalt kolhoosist

Re: Kutsikatest, eetikast ja rahast

Postby Evis » Wed Sep 10, 2008 11:20 am

Tubli Elo!
Mõtlemisainet kõikigele eesti koeraomanikele.
Minule pole kohale jõudnud, kuidas inimesed oma loomi rahamasinatena kasutavad. Koer on ju pereliige mitte rahaautomaat.
Minu meelest tuleks taolistele JRT omanikele siia samusesse foorumisse nn häbipost teha. Justnimelt - kirja panna omaniku ja koera nimi. Ja see poleks üldse ju ebaõiglane! Ei ma pole üldse õel, olen õiglane.
Eriti häbiväärseks teeb antud loo, et koera omanik (koer) on ühingu liikmed. See teeb häbi kõikidele korralikele, vastutustundlikele JRT omanikele ning samuti ühingule.
Kellele meist poleks pakutud taolist paaristust...arvan et eitavalt saavad vastata vaid üksikud inimesed. Aga meie oleme kindlameelselt "EI" öelnud. Aga mnjah....nagu ma eelnevalt mainisin - minu koer on minu täieõiguslik pereliige.
Evis
Juunior
Juunior
 
Posts: 165
Joined: Thu Mar 08, 2007 1:21 pm
Location: Lääne-Virumaa

Re: Kutsikatest, eetikast ja rahast

Postby Emily » Wed Sep 10, 2008 8:29 pm

Ka minule jäi silma täna see kuulutus ja ausalt öeldes EI olegi ma enne Lemmik portaalis ühtegi russelli müügikuulutust näinud. Kuna ma teadsin, et ei ole minule teadaolevat pesakonda, siis silma jäigi kohe, et isa paberitega ja ema pole.

Poleks uskunud, et ka JRTÜ liikmed lasevad paaritada oma koera mitte paberitega :shock:
AM & Emily
User avatar
Emily
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 31
Joined: Tue Mar 27, 2007 12:39 pm
Location: Tallinn

Re: Kutsikatest, eetikast ja rahast

Postby Spike » Wed Sep 10, 2008 9:54 pm

Minule on aga arusaamatu see kisa ja kära paberite ja näituste ümber. Räägite küll, et koer on eelkõige pereliige, samas laidate neid, kelle jaoks ei ole pereliikme paberid ja näitustel osalemine oluline. Samamoodi nagu on siin jutt sellest kui ebanormaalne on koerte paaritamine raha pärast (millega ma olen 100% nõus) on minu arust ebanormaalne ka koertega näitustel käimine. Et mitte alusetult ja teadmatusest seda rääkida käisin ka pühapäeval Jack Russelite Showl oma 4-kuulise paberiteta kutsikaga ja veendusin selles isiklikult. Ma ei näe selles koera jaoks mingit võitu, see on ainult omanike tähelepanu vajaduse või edevuse rahuldamine.

Vaadates üritusel teisi koeri, enda koera ja ka kohal olnud enda koera venda, siis ei suuda ma küll öelda, et paberitega koer on rohkem Jack Russell terjer kui ilma paberiteta. Ühtlasi võin kõigi rahustuseks öelda, et see viiest kutsikast koosnev paberiteta pesakond kust minu koer pärit on ei ole kindlasti siia ilma tulnud raha pärast.
Spike
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 6
Joined: Mon Jun 30, 2008 8:39 pm

Re: Kutsikatest, eetikast ja rahast

Postby Krissukass » Wed Sep 10, 2008 11:53 pm

Minu meelest on näitused iseteema ning palju ja kes seal osaleb, on igaühe täiesti enda isiklik valik. On palju koeri, kes naudivad tähelepanu ja on ka teadjale inimesele näitusel osalemine võimaluseks teha midagi koos enda koeraga. Näituse mõte on tegelikult tõuaretuse edasiviimine, kus sama tõugu koerte võrdluse kaudu saab kujundada tõu arengut.

Aga minul tekib hoopis küsimus - kui neid tõupaberiteta pesakondi ei tehta raha pärast, siis milleks??? Et igal koeral peab olema pesakond? Et kõigile ikka jaguks koeri, sest paberiteta koerte omanikud ju mõtlevad teiste kaasinimeste heaolule? Ja paberiteta koerte hind, keda ei tehta raha pärast, on mispärast nii kõrge??? Et nende vanematel on tehtud terviseuuringud, mis maksavad? Et nad ei ole paaritatud esimese ettejuhtuva russellisarnase koeraga vaid on sõidetud mitme maa taha esiteks isaskoeraga tutvuma ja siis sama reis ette võetud, et emaskoera paaritada?

Ma tean, et ei paranda maailma oma pahandamisega siin, kuid mul on lihtsalt südamest kahju, et inimesed ei oska väärtustada tõugu kui sellist...
Kennel Lexberry´s - www.lexberrys.eu
User avatar
Krissukass
Juunior
Juunior
 
Posts: 211
Joined: Tue Feb 27, 2007 10:53 pm

Re: Kutsikatest, eetikast ja rahast

Postby Evis » Thu Sep 11, 2008 8:52 am

Mis hinda puutub, siis minu meelest kujundavad selle "kliendid". Kui nõudlus on suur ja ollaks nõus maksma paberiteta koera eest 10 tuhat krooni, siis miks mitte rohkem teenida.
Ja mis näitustesse puutub, siis jummel, ega keegi ei sunni ju Teid näitustel osalema. Aretusnõuetes on lihtsalt kirjas, et peab korra ikka seal käima. See ei võta ju ometigi tükki küljest.
Ei taha siinkohal vaidlema hakata selle üle miks paberid vajalikud on või ei ole. Aga ...kustotsast paberiteta koer rohkem JRT on?? Ma ei väida, et paberiteta koerad vähem armsad ja kenad oleksid.
ja eelevalt keegi mainis, et koeri ei paaritata raha pärast. OK võibolla (rõhutan) ei tee emase koera omanik seda raha pärast (mis on üsna vähetõenäoline)aga mis põhjus (loe: ettekääne) on isase koera omanikul? tahtis näha millised kenad kutsud tulevad? Ei no taga targemaks. Ja mis kõige nukram, tavaliselt justnimelt nende paberiteta koerte omanikud kipuvad oma koeri massiliselt paaritama (vähemalt iga aasta 1 kord kui mitte rohkem).

Ja Spike´le: Pereliikmel EI PEA paberid olema aga pereliiget ei tohiks raha saamise eesmärgil ära kasutada.
Evis
Juunior
Juunior
 
Posts: 165
Joined: Thu Mar 08, 2007 1:21 pm
Location: Lääne-Virumaa

Re: Kutsikatest, eetikast ja rahast

Postby Evis » Thu Sep 11, 2008 4:49 pm

Veel üks taoline kuulutus:

http://www.soov.ee/search.do?minPrice=& ... ng=391496&

Isa läti tsempion :?
Evis
Juunior
Juunior
 
Posts: 165
Joined: Thu Mar 08, 2007 1:21 pm
Location: Lääne-Virumaa

Re: Kutsikatest, eetikast ja rahast

Postby AlHawa » Sun Sep 14, 2008 2:31 am

Kusjuures, mina arvan, et see paberiteta kutsikate niivõrd kõrgele tõusnud hind võib pigem poitiivselt mõjuda. Kui Paberitega ja paberiteta kutsikatel nii olematu hinnavahe on siis kaob paberiteta kutsikate vastu varsti huvi. Ja ei teki enam küsimusi a´la kus saada paberitteta JRT kutsikaid jms.
Aga hind on utoopiline. Tean, et Hollandist tuuakse aegajalt paberiteta kutsikaid hinnaga kuni 5000krooni. Neist omajagu rändab aga kohe eestist edasi.
AlHawa
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 23
Joined: Sun Sep 14, 2008 2:15 am

Re: Kutsikatest, eetikast ja rahast

Postby krissu » Mon Sep 15, 2008 1:46 pm

Kui me räägime sellest, et paberiteta tõugu müüakse, siis kõige esmasem mure on ju tervis ja pärilikud haigused?! Väga kurb on ka näha hälbega koeri, oli ka mul "au" kohata Jack Russelli kutsikat, kellel olid sõna otseses mõttes kordinatsioonihäired. See ei ole ju OK. Tegelikult ju vahet ei ole, kas on paberitega või paberiteta, kuid on oluline, et kutsid oleksid terved.
pooldan minagi ühingu suhtumist, et on taunimisväärt, et paberitega koer paaritud paberiteta koeraga. Olen täiesti veendunud, et enamuses on põhjuseks siiski raha. Ei teadvustata ohtusid ega veenduta teisepoole tervises. Häbipostis ma kahtlen, sest EV on rakendunud andmekaitseseadus, mis keelab isikuandmeid avalikustada.
On väga postiivne, et ühing seisab koeratõu heaolu eest. Veelgi toredam oleks, kui ka paberiteta omanikud oleksid meie ridades ja suhtuksid täie tõsidusega koerte tervisekontrolli ja paaritumisel ka lähtuksid heast tavast ja mõlema poole terviseuuringud oleksid tehtud.
Kahjuks on inimloomus juba selline, et kust annab teenida, siis seda tehakse, ilma et mõeldaks tagajärgedele.
Päikest kõigile
krissu
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 2
Joined: Thu Aug 28, 2008 6:11 pm

Re: Kutsikatest, eetikast ja rahast

Postby Spike » Fri Sep 19, 2008 6:22 pm

Mis puudutab haigusi ja terviseuuringuid, siis ma olen 100% nõus, et enne paaritamist tuleks teha terviseuuringud. Ja hea küll, selle ühe näituse elab üle ka, et lihtsalt lasta spetsialistidel anda hinnand kas koer vastab oma tõu tunnustele või ei. Aga ikkagi kogu selle paaritamise, müümise ja näituste juures ei näe ma mingit vahet kas paber on või ei. Oluline on terve, ilus ja tubli koer. Sammuti ei saa aru, miks peab koera kuskilt Austraaliast, Norrast või mujalt X riigist tooma, kui Eestist on võimalik kohapealt endale koer saada. Puudub garantii, et koer on terve tuleb kindlasti vastuseks - aga ei saa garantiid anda keegi ka paberitega koera puhul.
Spike
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 6
Joined: Mon Jun 30, 2008 8:39 pm

Re: Kutsikatest, eetikast ja rahast

Postby katlink » Sat Sep 20, 2008 7:21 pm

Mina tõin oma paberitega koera Soomest. Ja just paberitega seetõttu, et saada see garantii, et koer on terve. Mina olen küll vähemalt aru saanud siiski, et paberitega koera puhul on sul juba ette teada, mis haigused võivad sellel koeral esineda (just pärilikud) ja koera võttes oskad sa sellega ka arvestada. Samuti on koera haiguste ajalugu ka kirjas, mistõttu saad kõik ise üle kontrollida. Ausalt öeldes ei tulnud ma isegi sellele mõttele, et ma võtan paberiteta JRT, kuigi ma ei kavatse oma koeraga hoogsalt näitustel käia ja ega ma pole ka kindel kas teda paarituses võiks kasutada.

Mina sain tänu oma paberitega koerale kaasa ka 24/7 kasvataja, kelle poole ma võin iga murega pöörduda. Ja kes on mulle ausalt ära rääkinud ka kõik kunagi minu koera suguvõsas esinenud haigused.
User avatar
katlink
Juunior
Juunior
 
Posts: 52
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:27 pm
Location: Tallinn

Re: Kutsikatest, eetikast ja rahast

Postby katlink » Sat Nov 01, 2008 3:00 pm

Üks hea link kutsikatootjatest http://www.hsicanada.ca/puppy_mills/. Eestis tõenäoliselt asi nii hull veel ei ole...
User avatar
katlink
Juunior
Juunior
 
Posts: 52
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:27 pm
Location: Tallinn

Re: Kutsikatest, eetikast ja rahast

Postby jaanus48 » Wed Nov 19, 2008 11:10 pm

Kirjutan,siis Teile kõigile ka omapoolse nägemuse asjast(tegu siis selle inimesega keda te kirute...)
1.Ekslikult arvatakse,et ma olen klubiliige!?
2.Näitusele minekut aeti ikka peale küll,kuigi me seda ei soovinud.
3.Kui palju on Teie koerad Teile rahamasinad,jäägu see igaühe enda teada,mulle on see koer kõige suurem sõber 24/7
99% istuvad Teil koerad kodus päevade kaupa ja ootavad,meie käime juba 2,5 aastat koos tööl...(mõelge,kui head peremehed te oma koertele olete,mõelge)
4.Võib olla ma tõesti ei mõelnud seda hästi läbi,ok,süüdi olen!Tõesti tahtsin näha kutsikaid(rahamasin,rahamasin,eks näljane räägi ikka leivast.)
5.Mõlemad koerad on läbinud tervisekontrolli(maksab raha) tiinuse aeg jälgisid tohtrid(raha eest) tiinuse kulgu,ultrheli jne.
6.Pärast poegimist tohtrite juurde(ise teate mille eest,ikka raha eest) korduvalt,et kutsudel ikka kõik hästi oleks!
7.Kahel kutsikal olid liigsed varbad tagakäppadel(väike op,raha eest)
8.Kui paljud Teist on koerte varjupaigas käinud süüa viimas(ma tean Teid enamust nägupidi,pole seal kordagi trehvanud,käin juba pikka aega seal)
9.Enamus,mis sellest kutsikarahast järgi jäi on sinna viidud koeratoidu näol!!!!
10.Vaatame kelle kutsikakuulutus on järgmine,kellele kuuluvad rahamasinad...
jaanus48
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 4
Joined: Wed Nov 19, 2008 10:39 pm

Re: Kutsikatest, eetikast ja rahast

Postby katlink » Thu Nov 20, 2008 10:51 am

Tere!

Ütlen ausalt, et mina ei tea kellest jutt on. Minu jaoks on see teema lihtsalt huvitav, millele ka oma kui mitte koeraeksperdi arvamust lisada.

Paar asja aga Sinu loetelus puudutavad otseselt ka mind ja mul tekkis paar küsimust.

Nimelt, mille põhjal Sa järeldad, et kui ma koera tööle kaasa ei võta, et siis ma olen halb koeraomanik? Erinevalt võib-olla Sinu tööst, nõuab minu töö palju reisimist ja oleks mõeldamatu ju, et ma koera Hiinasse, Türki või kasvõi Lätti kaasa veaksin? Mul ei oleks midagi selle vastu kui ma saaksin koera tööle kaasa võtta, aga samas tean, et siis oleks selles asutuses töö tegemine võimatu, sest paar tuhat inimest tuleksid koera vaatama :D . Lisaks on minu koer suurepäraselt aru saanud, et see aeg, mil ära ollakse on temal magamiseaeg. Võib olla olen ma seetõttu tõesti halb koeraomanik, et ei võrdsusta end koeraga ja veedan osa oma päevast ka temast eraldi (ütlen ausalt, ma ei suudaks vist kellegagi 24/7/365 koos olla). Aga seda rohkem ma hindan seda aega, mille ma pärast temaga veeta saan.

Ja kas mitte koerte varjupaigas ei käida sellepärast, et seda ise tahetakse, mitte selleks, et hiljem sellega kekutada? Mina käin koertega jalutamas ja ka süüa ning muid vajalikke asju viimas. Aga erinevalt Sinust ei leia, et see oleks mingi asi, millega uhkustada ja teistele nina peale hõõruda. Kas see teeb Sinust parema inimese kui kõik teavad, et Sa seal käid? Vaevalt... Mina ausalt öeldes ei ole tulnud mõttelegi varjupaigas vaadata, et kes seal käivad ja kes mitte. Mina lähen sinna peamiselt siiski koerte pärast.
User avatar
katlink
Juunior
Juunior
 
Posts: 52
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:27 pm
Location: Tallinn

Re: Kutsikatest, eetikast ja rahast

Postby Krissukass » Thu Nov 20, 2008 11:07 am

Kahju, et inimesed ei saa aru, mida tegelikult öelda tahetakse kui räägitakse, et ei ole vaja paberiteta russelleid „toota“…

Kindlasti on lisaks rahale või ütleme siis nii, et raha asemel, armas vaadata väikseid russellikutsikaid. Ka ei ole keegi väitnud, et ilma paberiteta koertega ei käida arstil kas siis tiinust jälgimas vms., sest eks oma koer on reeglina armas igal juhul. Aga siin on küsimus ju hoopis Jack Russelli terjeri kui TÕU ARENGUS! Mida annab tõule juurde kui kasutame paberitega isast paberiteta emase paaritamisel? Iga paberitega pesakondki ei ole tegelikult just alati piisavalt läbi mõeldud tõu kui terviku kohapealt...

Muidugi ei saa eeldada, et kõik inimesed vaatavad asju nii laialt, et näevad enda tahtmise ja emotsioonide asemel tõu kui terviku tulevikku. Aga selleks ongi meie ühing loodud, et veidigi püüda seda mõtlemist igale russelliomanikule lähemale tuua.
Kennel Lexberry´s - www.lexberrys.eu
User avatar
Krissukass
Juunior
Juunior
 
Posts: 211
Joined: Tue Feb 27, 2007 10:53 pm

Next

Return to Kutsikad ja tõuaretus

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron