ülbeks läinud?

Tervis, toitumine ja käitumine

Moderator: ulariniinemagi

ülbeks läinud?

Postby koolibri » Thu Jul 15, 2010 11:01 am

Tegemist siis 1a 2k Russelli neiuga. Muidu iseloomult väga sõbralik ja sõnakuulelik koer on viimasel ajal hakanud kutsikate ja väikelaste suhtes väga ülbelt käituma. Täiskasvanud koertega ei ole probleemi, aga uudishimulike kutsikatega käitub väga imelikult. Kõigepealt uriseb hoiatuseks ja siis ründab. Jaanipäeval hakkas ka ühel väikesel 1,5-aastasel tüdrukul ninast kinni, nii et veri oli ikka väljas. Siis oli muidugi situatsioon selline, et väike tüdruk hoidis koera selja tagant kõhu alt kinni, koerale see ei meeldinud ja ta ründas. Omal on meil peres kaks last (4-aastane ja 8-aastane) ja nendega ei ole probleeme olnud, aga sellised pisikesed käituvad vist koera jaoks liiga ettearvamatult. Kuna varem ei ole meil koera olnud, siis igasugu kommentaarid ja nõuanded on teretulnud. Võib-olla reageerin lihtsalt üle ja tema käitumine on täiesti normaalne... :)
koolibri
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 11
Joined: Thu Jun 11, 2009 10:35 pm

Re: ülbeks läinud?

Postby Janne » Thu Jul 15, 2010 4:40 pm

Ründamine ei ole mitte mingil juhul normaalne. Pehme koolituse pooldajad võivad mind nüüd risti lüüa, aga mina oma koera raputaks ikka korralikult. Ükskõik, mida väike laps teeb, et tohi minu koer last rünnata. Kui ei meeldi, ärgu lasku ennast väntsutada ja mingu ära, aga rünnata EI TOHI!

Samas, ma ei tunne sinu koera. Kui ta on ebkindel ja arg, siis pole ka õigel ajal karistamisest mingit kasu, pigem teeb see asja veel palju hullemaks. Kui koer on pigem liigagi enesekindel, tuleb tema käitumist korrigeerida. Urisemine liiga uudishimuliku kutsika peale on iseenesest üsna OK, koer ei pea laskma ennast üliaktiivsetel kutsikatel sakkida. Millist käitumist nimetad sa kutsika ründamiseks? Kui ta lihtsalt võtab hammastega kutsikast kinni ilma haavu ja valu tekitamata, siis pole see väga üle reageerimine, lihtsalt kutsikale näidatakse koht kätte. Kui ta aga pureb nii, et haavad on järel, siis selline käitumine ei ole OK.

Samal ajal tahan öelda sulle kui koeraomanikule, et kui sa ei ole oma koera käitumises 100% kindel, siis ei tohi lasta teda kokku nii väikeste lastega. Suurematele lastele on võimalik seletada, kuidas koeraga käituda. Nii väikestele aga pole ja tagajärg võib olla nii koeri kartev laps kui lapsi kartev koer. Igal juhul oled sina vastutav, sest see oli sinu koer, kes hammustas. Situatsioonis, kus omavahel puutuvad kokku väike koer ja väike laps, võivad kahju saada mõlemad pooled. Sinu kui koeraomaniku asi on hoida oma koer eemal nii väikestest lastest.
User avatar
Janne
Juunior
Juunior
 
Posts: 86
Joined: Tue Mar 20, 2007 11:04 am
Location: Tartu

Re: ülbeks läinud?

Postby Fanny » Thu Jul 15, 2010 4:43 pm

Kas Teie koer saab piisavalt teiste koertega suhelda ? Kas teda on rünnanud teine koer ? Kas tal on hiljuti olnud või algamas jooksukas ? See ei ole reegel, kuid endast väiksemaid (kutsikad, väikelapsed) ründab tavaliselt ebakindel koer või ärahellitatud ja liiga dominantne koer. Igal juhul ei tohiks väikelast ja nii väikeste lastega mitte harjunud koera omapäi jätta - väikelaps ei oska koeraga käituda, võib talle haiget teha või ehmatada ning koera reaktsioon on rünnak enesekaitseks...Loomulikult peab vähimagi agressiivsusilmingu puhul koera kategooriliselt keelama ja karistama. Ka kutsikas on nagu väikelaps - ei pruugi hoiatavatest märkidest aru saada ning jätkab pealetükkivat käitumist, mis lõppeb rünnakuga. Kutsikatega suhtlemisel peate ise tajuma, kas Teie koera poolt oli "kasvatuslik" näksamine või ülereageeritud rünnak ning vastavalt sellele temaga käituma. Laste puhul erandeid ei ole - koer EI TOHI last hammustada, ta peab õppima neist eemale hoidma või ignoreerima, kuid mitte mingil juhul ei tohi ilmutada agressiivsust.
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn

Re: ülbeks läinud?

Postby Fanny » Thu Jul 15, 2010 4:44 pm

No näed - Janne jõudis 2 minutit enne juba kõik kirja panna :P
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn

Re: ülbeks läinud?

Postby koolibri » Fri Jul 16, 2010 12:50 am

Tänan vastukaja eest. Probleem oligi selles, et varem ei ole ta nii käitunud, ei laste ega ka teiste koertega. Teiste koerte seltskonda on tal piisavalt, aga kutsikaid nägi esimest korda ja rünnak oli siiski pigem hoiatus. Väikelaps, keda ta ründas ei olnud ka temale võõras, käivad suht tihti külas juba titest saadik. Kui nüüd mõelda nende iseloomuomaduste peale, mida siin koera puhul loetleti, siis võib-olla tõesti on ta veidi ebakindel, aga arg, dominantne ja ärahellitatud kindlasti mitte. Ja nagu eelnevalt juba mainisin on ta väga sõnakuulelik, kuigi me ei ole kordagi koertekoolis käinud, aga olen end üritanud erinevate raamatute abil asjaga kurssi viia. Ainus olukord, kus teda minu "EI" ei huvita on kassid... :) Kuidas saaksin siis oma koera aidata, et temas seda ebakindlust vähendada? Kas tõesti ainult vältida kokkupuudet kutsikate ja väikelastega?
koolibri
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 11
Joined: Thu Jun 11, 2009 10:35 pm

Re: ülbeks läinud?

Postby koolibri » Fri Jul 16, 2010 12:59 am

Ja teiste koerte ründamise kohta siis veel nii palju, et omavahelisi ragistamisi on olnud küll ja kahjuks kõik meie naabruses olevad koerad on ka väga ülbed ega lase eriti tutvust teha, ainult 2 koera on sellised kellega ta läbi saab. Meenus veel, et viimati, kui ta ühe koerga mängis, siis hiljem selgus, et teisel koeral oli koon verine, aga seda ei ole ka neil varem juhtunud ja tuttavad on nad juba kutsikast peale. Nüüd said vist kõik faktid kirja. :) Ehk leiab keegi jälle aega, et nõu anda. Olen kõigile nõuannetele avatud.
koolibri
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 11
Joined: Thu Jun 11, 2009 10:35 pm

Re: ülbeks läinud?

Postby Fanny » Fri Jul 16, 2010 8:09 am

Aga ikkagi, kas on hiljuti olnud või algamas jooksuaeg ? On/oli see esimene või teine ? Sageli muutuvad emased noorkoerad "ülbeks" jooksuaja eel/ajal, tundes ennast kõige tähtsamana maailmas, kellele kui mitte kõik, siis tavalisest palju enamat on lubatud :)) Kui jooksukas lõppes paar kuud tagasi, siis võib koeral olla ebatiinus, mis samuti muudab teda pahuraks. Noore koera "sotsialiseerimiseks" on 2.-st kindlast mänguseltsilisest vähe, just ebakindla koera puhul. Ebakindlat koera peab seda enam rohkem tutvustama teiste koertega. Selle jaoks ongi head koerte/kutsikate kooli/sotsialiseerimisrühmad - koerad, olles omanike kontrolli all, õpivad erinevaid koeri taluma/ignoreerima. Ega kõigiga ei peagi sõber olema. Koera iseloomu põhijooned ja seega ka käitumismuster, kujuneb välja 2.l eluaastal, mistõttu tuleks nüüd vaeva näha, sest hiljem on see kordades raskem ja aeganõudvam. Soovitaksin siiski minna ka koertekooli, kus kogenud treener oskab Teile vajalikku nõu anda, nähes koera käitumist.
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn

Re: ülbeks läinud?

Postby koolibri » Fri Jul 16, 2010 7:35 pm

Jooksuaeg oli mais, nii et see võib siis ka põhjuseks olla. Tundub jah, et pean ikka sammud koertekooli poole seadma, kui tahan, et asi paraneks. Tänud!
koolibri
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 11
Joined: Thu Jun 11, 2009 10:35 pm


Return to JRT tervis ja käitumine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron