Jooksuaeg isasel koeral

Tervis, toitumine ja käitumine

Moderator: ulariniinemagi

Jooksuaeg isasel koeral

Postby tommy » Mon May 11, 2009 3:09 pm

Kuidas seda ära tunda?
Meil kodus aastane JRT. Kodus reeglid paigas ja muidu kuulab hästi sõna.
Märtsis oli mingi paarinädalane periood, kus koer kiunus kogu aeg toas ja oli närviline, käis kogu aeg mööda tuba ringi ja üritas esimesel võimalusel kellegi säärt karata.
Nüüd vaevalt 2 kuud möödas ja sama asi kordub jälle. See kiunumine/niuksumine ajab lausa hulluks. Koer ise kah selline närviline. Lisaks on tal järjekordne karvaajamise periood. Olen kuulnud, et JRT ajavad karva 4 korda aastas. Aga panin tähele, et mõlema nn kiunumise perioodiga kaasneb ka massiline karva ajamine.
Kas seda saab nimetada jooksuajaks?
Kui tihti on normaalsel isasel koeral jooksuaeg? Mulle tundub, et iga 2 kuu tagant on küll liiga palju?
Kui järglasi ei soovi saada, kas siis oleks mõtekam lasta operatsioon teha?
Kuidas võib operatsioon mõjutada koera edaspidist käitumist nii inimeste kui teiste loomade suhtes?

Tänud, kes vastata viitsivad!
tommy
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 2
Joined: Mon Sep 01, 2008 6:08 pm

Re: Jooksuaeg isasel koeral

Postby Fanny » Mon May 11, 2009 5:00 pm

Isasel koeral on eluaeg ja iga päev "jooksuaeg", sõltuvalt sellest, kui dominantne ta on ning kui palju elab läheduses emaseid koeri. Isase koera "jooksuaeg" on psühholoogiline mitte füsioloogiline. Nn tühikargamine on tingitud enesekehtastamise vajadusest (tahab olla karja juht), kui sellega kaasneb ka kodus närviline ringi jooksmine ja kiunumine-vingumine, siis on läheduses elaval emasel jooksuaeg ja poisi hormoonid möllavad. Tavaliselt kestab see paar nädalat. "Armuvalu" tekitab stressi ja sellest ka karvaajamine. Kui asi väga hull, võiks konsulteerida vetiga rahustavate preparaatide osas (kasvõi palderjan), kastreerimine on kõige äärmuslikum. On olemas ka keemiline kastreerimine. Kui Teie poiss on aastane, siis on Teil lihtsalt erinevate asjaolude kokkulangemine - üleminekuiga ja jooksuajaste emaste lõhnad õues. Katsuge vältida, kui võimalik (ei tea kus te elate) selliseid jalutuskohti, kus emaste koertega käiakse või kui teil on mänguseltsilisteks emaseid koeri, siis tundke huvi, millal neil jooksuaeg tulemas, et siis kokkusaamist/mängimist sellel perioodil vältida.
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn

Re: Jooksuaeg isasel koeral

Postby Kribu » Fri May 15, 2009 2:16 pm

Isaste jooksuaeg kestab jah kuni nende elukese lõpuni. Nad 24h ööpäevas valmis reageerima huvitavate lõhnadega emaste peale. Kui koer on ikka selles osa väga "pöörane", siis sobiks küll kastreerimine. Seda eriti juhul, kui koeraga pole plaanis nagunii järglasi soetada. Kastreerimine pole midagi hullu ega enneolematut. Koer muutub kindlasti veidi rahulikumaks. Toidu kogust peaks esialgu veidi piirama, sest hormonaalne tasakaal on ju paigast ära. Liikumist peaks olema rohkem kui piisavalt ning paari kuuga loksub kõik paika. Kastreerimisega (nagu iga teisegi operatsiooniga) võivad kaasneda teatud ohud, aga neid selgitab juba veterinaar. Aga elu koeraga muutub pärast kindlasti tunduvalt mõnusamaks. Võin seda oma kogemustest öelda, kuna olen ühe oma koera kastreerinud ning teise steriliseerinud ning mina olin ja olen tulemustega super rahul.
Kribu
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 7
Joined: Fri Feb 06, 2009 9:35 am


Return to JRT tervis ja käitumine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron