Kõik näitustest

Agility, KK, SK, urukatsed jmt

Moderator: ulariniinemagi

Kõik näitustest

Postby Fanny » Sat Nov 21, 2009 12:46 pm

Kuna ka näitustelkäimine on omamoodi sport ning ettevalmistus nendeks on omamoodi koolitus, siis panin kirja järgneva :P
Esimene näitus
Teie koer, keda te olete kasvatanud-koolitanud nii nagu peab (vähemalt te olete selles ise kindlad), sõidab homme esimesele näitusele !!! Laske koeral puhata, kuid ise pange valmis kõik näitusel vajalik. Enda jaoks – Ilus ja mugav riietus ning jalanõud, jook ja söök, kui tegemist pikema sõiduga. Koerale – vaktsineerimise tunnistus (EU pass), tõutunnistuse koopia, näituse reg.number ja mud näitusetoimkonnalt saadetud vajalikud lisad, joogikauss, lamamisalus, näituserihm. Näituserihmaga, mis jrt-del meenutab peenikest, ühes tükis nööri, tuleks harjutada koera eelnevalt, vältimaks ebamugavustunnet. Ärge sehkendage ja närveerige – ajate ka koera närvi. Näitusepäeva hommikul jalutage koeraga rahulikus, tuttavas kohas, andke väiksemas koguses, kuid midagi toitvat – nt kohupiim, liha. Suurem kogus toitu tekitab janu ja jootmata ei saa koera jätta, sest muidu ta hakkab nihelema. Seetõttu ei tasuks näitusepäeva hommikul toiduga väga liialdada ning kindlasti peab joogivee kaasa võtma. Ja te jõudsitegi näitusele. Läbige koos koeraga vet.kontroll, otsige üles teie ring, veenduge, mis kell on teie etteaste ning leidke rahulikum koht, kuhu ootama jääda. Kui teie hindamiseni on piisavalt palju aega, viige koer jalutama (selleks ettenähtud kohta), et ta saaks teha oma loomulikke vajadusi. Ringis, hindamise ajal, pissivad-kakavad koerad , on kole vaatepilt ning vastava hinnangu saavad ka kohtunikult ja pealtvaatajatelt. Pool tundi enne ringi algust, kõndige koeraga, et soojendada tema lihaseid. Leidke vaba plats ning kindlasti proovige joosta paar ringi näitusetraavi. Ringi sisenemine peab olema energiline kuid mitte närviline. Teie tunded kanduvad üle koerale, mistõttu jälgige ennast. Koer peab ringis tundma teie tähelepanu. Ei piisa lihtsalt ringis viibimisest ja vajaliku tegemisest, vaid te peate tõepoolest kohtunikule demonstreerima oma koera. Olles hindamise läbinud, kiitke oma koera ja kui ei pea jääma täiendavaks hindamiseks, lahkuge koju, et mitte liigselt kurnata koera. On väga tähtis, et koeral jääks esimesest näitusest positiivne elamus. Teise koera poolt kogetud agressiivsus, sage rihmast sikutamine, pidev keelavate käskluste andmine ei soodusta koeral näitusest hea mulje kujunemist. Loodetavasti teil seda ei juhtu ja esimene näituse möödus teil ja teie koeral meeldivalt ning alus sai pandud suurepärasele näitusekarjäärile.

Kuidas õpetada ringis käituma
Kõige pealt peate ise teadma, mida teilt ringis nõutakse, mida demonstreerima ning milleks seda vaja on.
1. Händler (koera esitleja) näitab kohtunikule koera hambaid ja hambumust
2. Traavis jooks ringselt, koos teiste võistlejatega
3. Traavis jooks ringselt, iga osaleja individuaalselt
4. Vastavalt kohtuniku poolt näidatud suunale, traavis jooks mööda sirget, kus koer peab demonstreerima ühtlast, pika sammuga traavi, nii nagu tõule omane. Vahest võib kohtunik liikuda ka “kolmnurka” sirge asemel, et näha koera liikumist nii ees-,tagant-, kui ka külgvaates. Traav peab olema ühtlane ja koer ei tohi “loperdada” ja niisama keksida.
5. Näituseseisak – koer seisab liikumatult umbes 1-1,5 minutit, mil kohtunik teda kirjeldab ja hindab
Händleriks võib olla iga koera omanik ise või seda tööd hästi oskav isik, kellega koera on selle tarbeks harjutatud .
Aga milleks seda kõike ikkagi vaja on ?
Hammaste vaatamine – kontrollitakse hambumust (normaalne on käärhambumus) ja hammaste olemasolu (võib olla puuduvaid hambaid) Kontroll toimub kahes etapis: 1) hambumuse kontroll – suu kinni, igemed ülespoole kergitada, et näha, kuidas hambad ja kihvad asetsevad 2) Hammaste kontroll – suu lahti, ühelt ja teiselt poolt. Koera hambaid on kergem näidata, kui ta on istuvas asendis, sest seismisel tuleb pead ebaloomulikult taha kallutada ja see on koerale ebamugav ja võib jätta ebameeldiva mälestuse. Üsna sagely tahab kohtunik iseseisvalt teie koera hambaid kontrollida, mistõttu oleks hea, kui oleksite koera harjutanud teistel inimestel laskma seda teha. Kui palute mõnel tuttaval koera hambaid vaadata, piisab, kui alul kergelt silitada mööda koonu ja seejärel natuke igemeid kergitada. Ei tohi koera lõugu jõuga laiali rebida !!!
Liikumine ringis, grupis
Koer peab liikuma otse, ilma hüplemiseta ja soovita peremehe ja teiste koertega mängu alustada. Samuti ei tohi koer ringis haukuda või ilmutada agressiooni märke teiste suhtes. Vahe eesliikujaga peab olema vähemalt ühe koera kehapikkuse jagu. Olenevalt koerte arvust ja kohtuniku soovist, lastakse joosta 1-3 ringi…
Individuaalne hindamine
Traav ringis on vajalik, et kohtunikul kujuneks üldpilt koerast. Sellel liikumisel pööratakse tähelepanu pea hoiakule, selja tugevusele, sammu pikkusele, ees-ja tagajäsemete töö sünkroonsusele, vajalike “nurkade” olemasolule, saba hoiakule jne. Liikumine peab olema ühtlane ja vaba. Liikumine sirgel – hinnatakse esi-ja tagajalgade asetust koera “kesktelje” suhtes. Vaadatakse küünarliigeste tugevust ja asetust, kämmalde asetust, samuti jalgade paralleelsust ja suunda. Seisak ja manuaalne kontroll – koera detailne hindamine. Kohtunik katsub koera, et veenduda, kas ta vastab ja mil määral standardile. Eriti tehakse seda pikema karvaga koertega, kellel saab karvaga peita” puuduseid. Nn manuaalse kontrolliga hinnatakse ka koera närvisüsteemi, mis on aretuses väga oluline. Katsutakse ka koera selga, õlgade asetust jne. Väga tähtis on koera konditsiooni ja karva struktuuri määramine. Manuaalsel kontrollil peaks koer käituma rahulikult, mida on võimalik õpetada igale hea psüühikaga koerale. Niisiis, koera manuaalne kontroll on tehtud ja teda hakatakse kirjeldama. Koer peab seisma tõule omases näituseseisakus rahulikult ja liikumatult. Vaevanõudev, aga õpetatav…Sel ajal hindab kohtunik koera ja otsustab, millise hinde ta saab. Tegelikult on näitusteks ettevalmistamisel tulevases näitusekarjääris väga tähtis roll, sest sagely võidab hästi esitletud koer tunduvalt parema välimikuga koera.
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn

Re: Kõik näitustest

Postby Fanny » Sat Nov 21, 2009 2:47 pm

Koera ettevalmistus esitlemiseks ringis
Kuidas seda õpetada ? Üheseid näpunäiyeid ei olegi, sest igal händleril on omad nipid, mida konkurendile kergekäeliselt ei avaldata. Kuid siiski on olemas ka mõningad üldised treeningvõtted.
Ringitööks ettevalmistus peaks algama momendist, mil kutsika koju tõite ehk siis vanuses 2-2,5 kuud. Ettevalmistus toimub koos muu kasvatuse ja mänguga, kutsikaga kontakti saamises ja hoidmises. Sageli näeb näituseringis hästi esitletud koeri, kel puudub esitlejaga kontakt. Ideaalis peaks suurepärane händlerlus koosnema heast ettevalmistavast treeningust ja kontaktist. Esimene millest alustada, on käsklused. Enamlevinud käsklused ringis on “traav”, “näita”, “hambad”, “seisa”. Loomulikult võite ise mõelda teile sobivamad sõnalised käsklused, peaasi, et ka teie koer nendest aru saab samamoodi nagu teie.
Alustame näituseseisakust. Väga tähtis on õpetada koera seisma nii, et oleksid näha kõik tema suurepärased jooned. Sellest oleneb väga palju teie koera näitusehinne. Tutvuge, milline on õige seisuasend. Kutsikas, kes on harjunud kaela-ja jalutusrihmaga, pannakse põrandale, lauale vms kõrgemale kohale seisma (käsklus “seisa”, “ring” või muu sobiv) ning korrigeeritakse kätega vajalikku asendisse. Seisaku kinnistamiseks, võite alguses kätega kaasa aidata, toetades näiteks kutsikat lõua või/ja kõhu alt. Peaasi, et kutsikas saaks aru, et ta peab seisma. Kui seismine õnnestub kas või paariks sekundiks, premeerige maiusega. Maius ja mänguasi on head abivahendid koera asendi fikseerimisel. Harjutamise edenedes, proovige seista koera ette, umbes 1m kaugusel ning näidates sobivas kõrguses maiust või mänguasja, taodelda koera liikumatut seismist juba vähemalt pooleks minutiks. Ärge andke koerale seisaku õpetamise ajal teisi käskluseid, et teda mitte segadusse ajada, ärge noomige ja niisama vestelge, kui õppimine oodatust aeganõudvam on. Varuge kannatust. Iga käsklus peab lõppema sooritusega, muidu nad ei kinnistu. Kui arvate, et “ah, käib kah, järgmine kord õnnestub paremini” , venib teie õppimisprotsess veel pikemaks, sest ümberõpetamine on veel rohkem aeganõudev ja raskem. Harjutage regulaarselt, soovitavalt iga pave paar korda. Harjutage seismist ka kõrgematel tasapindadel., alati rihmastatult, et kutsikas ei saaks minema joosta. Umbes 5 sekundit paigal seismist on täiesti piisav 2-5 kuusele kutsikale, et tal kinnistuks vastav käsklus. Kui esimesed õpetamised toimuvad vaid kodus, rahulikus ja turvalises ümbruses, siis edaspidi peaks hakkama harjutama ka õues, treeningplatsil või-hallis, kus on ka teisi koeri.
Näitusetraavi õpetamine
Kutsikas, kes on juba harjunud õues käima, võetakse jalutusrihma otsa ja minnakse rahulikku kohta, kus pole teisi inimesi ja koeri. Käsklus “traav” või “jooks” või muu meelepärane ning alustate kerge sörgiga liikumist, tasahaaval suurendades tempot, et näha milline on suurim kiirus, kus teie koer veel galopile üle minemata traavi jookseb. Suurimat kiirust on vaja seetõttu, sest sellest sõltub sammu pikkus. Kui koer traavib ilusti, keksimata ja hüplemata, korrake aegajalt käsklust “traav” ja “hästi”, kiites koera hääletooniga. Kui koer hakkab hüplema või läheb galopile, siis kerge rihmatõmme ja konkreetne käsklus “ei”. Koer peaks ringis liikuma kuni peatumiseni ühes tempos . Kutsikat õpetades, piisab alguses 25m distantsist mööda sirget, mis kutsika kasvades peaks suurenema kuni 50 meetrini. Distantsi pikkus sõltub ka koera füüsisest ja temperamendist. Trennid ei tohi muutuda kutsikale tüütuks ja igavaks – näidake, et see meeldib teile ja kiitke teda emotsionaalselt igal õnnestumisel. Kui liikumine sirgel on selge, võib alustada ringis jooksu harjutamist. Ring peab olema piisavalt suur. Kui koer on selgeks saanud seismise käskluse peale ja traavis jooksmise käskluse peale, ühendage nende täitmine. Näiteks selline harjutus – jooks ringis, mööda sirget, peatumine ja näituseseisak. Ärge unustage koerale anda käskluseid ning kiitmist nende edukal täitmisel.
Nüüd siis ettevalmistus “manuaalseks kontrolliks”. Olen kasutanud käsklust “näita”.Kes tahab, võib leiutada lisakäskluse, et koer teaks, et nüüd tuleb võõras inimene teda katsuma ja kompama ning hambaid kontrollima. Selle harjutamiseks, peate kiusama oma tuttavaid ja treeningplatsil teisi koeraomanikke. Näidake neile, kuidas katsuda koera – alustades peast, sõna otseses mõttes koonu otsast, seejärel kael, selg, rind, kõht, saba, esi-ja tagajalad. Isastel koertel ka munandid. Peate saavutama selle, et koer seisab katsumisel rahulikult paigal.
Ei ole ju raske ? Tegelikult on näitusteks valmistumine ja nendel osalemine põnev ja haarav töö nii koerale kui ka omanikule. Ühise harjutamise käigus õpite paremini tundma oma koera ja teil tekib temaga hea kontakt – see kõik on just see, mille jaoks te koera endale üldse võtsite.
Hammaste näitamine
See on võrreldes eelnevaga, kõige kergem õppida ja kõige ebameeldivam kohtunikule. Pange koer istuma, käsklus “hambad”, kergitage igemeid, ärge laske pead keerutada ja kiitke. Seejärel avage ettevaatlikult koera suu ja hoidke avatuna kuni 10 sekundit, hiljem pikendades aega niipalju, et jõuaksite kõik hambad ülelugeda. Kiitke ja premeerige koera. Tehke seda alul kord iga pave, kuni koer on täiesti harjunud, hiljem vähemalt kord nädalas ja laske hambaid vaadata ka võõrastel.
Regulaarselt näitustel käivatele koertele on soovitav näitusetrenni teha iga pave, 15-20 minutit, erinevates kohtades. Täiskasvanud koerad, kes on eelnevalt omandanud vajalikud käsklused ning käivad näitustel paar korda aastas, piisab kord-paar nädalas ülekordamisest ja paar nädalat enne näitust igapäevaselt, 10-20 minutit.
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn

Re: Kõik näitustest

Postby Fanny » Sat Nov 21, 2009 8:43 pm

Täiskasvanud koera ettevalmistus näituseks
Ükski handler ei suuda teha imetegusid ning perfektselt esitleda ettevalmistuseta koera. Näituseks on tegelikult võimalik ettevalmistada igas vanuses koera, kellel on normaalne psüühika. Ettevalmistuseta täiskasvanud koera õpetamine näituseks peab algama vähemalt 2 kuud enne. Ka siin on tähtis koeraga kontakti saamine. Selle saab ühiste jalutuskäikude, mängu ja elementaarse koolitamisega. Koolitamisega tekib kontakt ning arusaamine, “kes on majas peremees”. Hea närvikavaga koer, kes saab kiiresti koolitamisel aru, et peremehe käsk on seaduseks, püüab ka muudes asjades igati peremehe heakskiitu ärateenida. Kuulekat ja kontaktset koera on lihtsam näituseks ettevalmistada. Niisiis, peate esmalt saama koeraga hea kontakti, põhimõttel kes keda peab kuulama. Ilma selleta head tulemust loota ei ole. Spetsiaalset näitusetrenni oleks mõttekam alustada traavis jooksust, sest see on koera jaoks kergem ja lõbusam, kui näituseseisak ja ei vaja erilist pingutust. Soovitav oleks õpetada traavi koos käsklusega “traav” või “jooks” vms. Kui traaviga on asjad selged, alustada näituseseisaku õpetamist. Hiljem korrata kõiki elemente kombineeritult. Kõige raskem on täiskasvanud koera õpetada “manuaalseks kontrolliks”, sest koeral on juba väljakujunenud iseloom ja suhtumine ümbritsevasse. Siin tuleb õigesti õpetada – mitte inimesed ei katsu koera, vaid koer täidab händleri käsklust “seisa”, “hambad” vms. Ideaalis peaks nende käsklustega blokeerima koera tähelepanu tema umber toimuva suhtes ning ta peaks seisma rahulikult ja laskma kohtunikul toimetada… Käsklus tuleb anda koerale käskival-nõudlikul toonil ning kaelarihmast kerge, korralekutsuva tõmbega, kui koer püüab uriseda ning rahustaval toonil, kui koer ei taha lasta ennast katsuda. Peamine on nõuda koeralt soovitu täitmist käsu peale. Manuaalne kontroll on ainus “element”, kus koera peab sundima täitma midagi, mis talle ei meeldi. Teisi elemente on kõiki võimalik õppida läbi mängu ja maiuse, tehes need koerale meeldivaks. Igat agressiivset, kuid terve närvikavaga täiskasvanud koera, on võimalik õpetada käsu peale liikumatult ja rahulikult seisma ja kannatama, kui teda katsutakse.
Psühholoogiline ja füüsiline treening
Mõned koerad on näituseringis loiud või paanikas… Miks nii ? Peamiselt kolmel põhjusel:
1. koeral on kehv närvikava ja ta ei talu psüühilist pinget
2. koeral puudub koormustreening
3. kahe eelneva kombinatsioon
Kõige tähtsama põhjuse me välistasime, valides näitusepotensiaaliga kutsika. Järgnevaks peame teadvustama, et kutsika närvisüsteem ei ole sama tugev kui täiskasvanud koeral. Kutsikas on emotsionaalsem, reageerib kiiremini kõigele uuele ja loomulikult ka väsib kiiremini. Seetõttu on kutsika-ja juunioriklassis veel liigne tarmukus andestatav. Kutsika närvisüsteemi tugevdamiseks, peaks temaga jalutama erinevates kohtades, ka inimrohketes ja sõiduteede ääres jne. See kõik karastab koera vaimu ja edaspidi talub ta palju paremini psüühilist pinget. Lisaks psüühika treenimisele, peab olema ka pidev, järk-järgult suurenev füüsiline trenn. Väsinud koera ei saa näituseringis hästi esitleda, sest demonstratsioonil puudub sära. Füüsiliselt treenimatu koer väsib ära juba mitu tundi näitusel oodates, seistes ja käies. Samuti väsib ta psüühiliselt, olles nii paljude koerte, inimeste ja melu keskel. Halvimal juhul võib koer seepeale muutuda närviliseks või sulguda endasse, muutudes loiuks ja tahtmata liikuda. Seetõttu peaks täiskasvanud koera, kes on elanud rahulikus ümbruses ja pole saanud piisavalt suhelda teiste koertega, hakkama tasapisi 2 kuud enne näitust, harjutama. Harjutama nii, et tasapisi külastama rahvarohkeid paiku, nt poeesine ja turu ümbrus ning võimaldada tal mängida teiste koertega. Selline treening tuleks lõpetada paar päeva enne näitust ja jätkatakse tavaliste jalutuskäikudega tavalises kohas. Iga koera treeningu koormus on individuaalne – kui näete, et koer on peale seda väga väsinud, võtke harjutamise tempot maha. Harjutamistreeningu lõppedes peaks koer olema sama heatujuline ja reibas kui selle alguses. Tasuks meeles pidada ka seda, mida teavad kõik sportlased – mida paremini on organism füüsiliselt ette valmistatud, seda paremini talub ta ka psüühilist pinget.

Mis mõjutab koera hinnet
Mingil määral ka händleri valiums ja käitumine – olge korrektse välimusega, käituge viisakalt nii kohtuniku kui kaasvõistlejatega. Koera ettevalmistus näituseks, elementide hea sooritus. Lisaks füüsilisele ja psüühilisele heale vormile ei ole vähemtähtis ka tema tervis – silmad, kõrvad ja hambad; millises konditsioonis on koer tervikuna, tema karvastik.
Näitusekoera omaniku eetika
Kui teie koer on olnud edukas, ei maksa nina liialt taeva poole tõsta, sest ka siin kehtivad elementaarsed eetikareeglid. Teil võib olla super koer, kuid kui te ise ei käitu sõbralikult, minnakse oma koera paaritama vähem uhkete tulemustega, kuid meeldivama koeraomaniku juurde. Kui te ei ole loomu poolest väga suhtlemisaltid ja vältimaks võimalikke vääriti arusaamiseid ja konflikte, tasuks järgida järgmiseid nõuandeid :
• enne näituseringi – ärge teretage familiaarselt kohtunikku, isegi kui ta on teie hea tuttav. Koer ei tohi haukuda ei enne ega peale ringi ega selles viibimise ajal. Sageli tuvastavad kohtunikud ringi ääres haukuva koera ning teostavad nende peal hiljem tunduvalt põhjalikumat manuaalset kontrolli. Näituseringis haukuvat koera on õigus mitte hinnata.
• Näituseringis – ärge tehke krimpsus nägu, justkui läheksite sunnitööle. Ärge rääkige ringis kellegiga, ühe silmaga jälgige kohtunikku, teisega oma koera. Tänage kohtunikku hindamise eest, isegi kui te pole hindega rahul. Õnnitlege võitjat. See loob hea õhkkonna ja teid ei kahtlustata kadeduses.
• Peale hindamist ja ringist lahkudes – ärge valage oma viha koera peale, sest süüdi olete ise. Ärge arvustage hindamist ja kohtunikku – jõuate seda teha kodus.
Pidage meeles, et näitus on sport, seetõttu ongi huvitav just see, et erinevate kohtunikega võidavad erinevad koerad. Kui siiski tunnete, et teile on teenimatult liiga tehtud, ärge osalege näitustel ja hoidke pöialt teistele. Näitustel ei tähenda võit ainult esimest kohta “Best in Showl”, vaid hinde tõusmist “väga healt” “suurepärasele” , olla kas või parima emase/isase valikus esimese nelja seas, saada klassivõit, olla tõu parim, rühma parim ning viimaks ka parim kogu näitusel.
Näitus on täiskasvanute sportlik mäng, mida tuleb võtta hasardiga ja kibestumisteta, sest igal mängul peaks olema õnnelik lõpp.
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn

Re: Kõik näitustest

Postby Fanny » Sun Nov 22, 2009 11:21 am

Leidsin kord internetist sellise vahva lehekülje näituseseisaku õpetamisest http://www.staxrite.com/ Mulle meeldis väga see atribuut :lol:
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn


Return to Võistlused ja treening

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron