Totaalne muutmine koera eri ehk koer hakkas tuppa tegema

Tervis, toitumine ja käitumine

Moderator: ulariniinemagi

Totaalne muutmine koera eri ehk koer hakkas tuppa tegema

Postby Evis » Thu Mar 29, 2007 8:26 am

Hei!
Alustan siis kohe algusest:
Sass hakkas meil umbes 5 kuuselt ainult õue tegema, kusjuures vahel ikka tahtis tuppa ka teha. Tal kujunesid tuppa tehes väljas kaks meelispaika. Nendesse kohtadesse pissimisest/kakamisest saime lahti koha pesemise ja desifitseerimisega ning seal kohas süüa andmisega. Mõnda aega oli kõik super kuni ...

Sel nädalal on toimunud mingi totaalne muutumise koera eri :)
Hakkan siis kohe nädala esimesest päevast peale:

Esmaspäev – tulen koju ja avastan et koer on teinud ühe junni voodi kõrvale, vaibale ja teine väike (aga eraldi tehtud) natuke rohekam on voodis. Kohe selle avastamisel jookseb koer ruttu oma pessa (kusjuures mainin siinkohal ära, et pole teda füüsiliselt karistanud). Loodan sellele, et koeral on lihtsalt kõhuhädad, ei karista, natu aega ei tee koerast välja ja siis lähme aegsasti oma argiellu tagasi. Aga asi hakkab kahtlaseks minema...

Teisipäev – tulen koju, kõik enam-vähem tip-top kui väike segadus välja arvata... käin koeraga pool tundi jalutamas, istun arvuti taha ja koer läheb minu seljataha ja pissib laua äärde vaibale...Selleks hetkeks sain juba aru, et ta ei tee seda selle pärast et tal kõhuhädad on või et ei jõua kannatada, vaid ta üritab mulle midagi sellega selgeks teha. Toimin nagu eelmisel päeval ja loodan järgmiseks päevaks parimat...Asi on juba suht nigel....

Kolmapäev – Koju minnes vaatan kõik vaibad, voodi üle ja minu üllatuseks ei leidnud ma midagi.
Olen ülimalt rõõmus. Õhtul käin koeraga 1,5 tundi jalutamas, käime pesus ja vaatame telekat. Õhtul käin korra ära (pooleks tunniks) elukaaslane läheb juba magama. Tagasi tulleks kutsun koera õue. Jalutame 10 minutit ja lähme tuppa. Koer hüppab voodi peale ja pissib minu nähes voodisse ja hüppab kohe ruttu oma pessa. Asi hakkab juba katastroofiliseks muutuma...


Olen pea 100 % kindel et ma olen midagi teinud, mis koerale ei meeldi või üritab ta mulle mingit pointi selgeks teha. Kahjuks aga ei saa aru mida?
Võin ju kasutada kõiki häid strateegiaid (ei tee välja, ei karista jne) aga selleks et asja parandada, pean asja tuumani jõudma.

Kas mu koer on lihtsalt pubeka eas või on selle taga midagi enamat?

Palju Teie kõigi abi asja lahendamisel.
Evis
Juunior
Juunior
 
Posts: 165
Joined: Thu Mar 08, 2007 1:21 pm
Location: Lääne-Virumaa

Postby heints » Thu Mar 29, 2007 9:59 am

Hei Evis,

Puberteet on su koeral :D Käib ja paugutab uksi ja mõtleb, et ta vanemad on ikka mõistmatud küll...
Meil oli ka mingi vahe, kus koer hakkas tegema nn. põhimõtte pissi, umbes samas vanuses. Näiteks kui talle tolmuimeja ei meeldinud, läks ta selle juurde ja pissis. Samuti võis tulla piss liigsest erutusest tuppa või tegi söögilaua alla, kui ei saanud süüa, kui meie sõime. Aga kakamise suhtes on ta esteet juba väga varakult, poeks aia kõige kaugemasse nurka, et häda teha, aga ukse ette ei tee...

Selle voodi koha pealt nii, et ära võta teda sinna, ega lase. Meil käis ka selles vanuses tekk kaks korda keemilises :P

Arvan, et asi on domineerimises. Kui vaikselt olla järjepidev, mitte lasta koeral pähe istuda ja pidevalt tuletada koerale meelde tema koht, siis see probleem kaob iseenesest. Kakamise vältimiseks võid koera kõvasti häbistada, kui tuppa teed, rääkides madalas ja häbistavas toonis. Õues kindlasti on tekkinud koeral lemmik kakamise kohad, neid tuleks külastada tihemini ja õues kakamist tuleks kindlasti kiita ja ülistada.
User avatar
heints
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 58
Joined: Mon Feb 12, 2007 3:29 pm
Location: Aruküla, Harjumaa

Postby Evis » Thu Mar 29, 2007 10:32 am

Koer voodis enam ei maga (tillukesena magas)... enne meid uksest välja minna ei tohi, lauaääres ei passi, pissimise eest ülisatatakse kõvasti...

njah...pubekas kindlasti...
Trikkide tegemisega on ka nii, et tahan teen, tahan ei tee...
palun midagi teha ja ootan vahest terve minuti enne kui liigutama hakkab (aga ma olen järjekindel ja palun vaid ühe korra ja ootan)...
Igasugused muud lollused ja pubeka trikid elan üle aga voodisse tegemine on liig, mis liig... :lol:

Ja Heintsile niipalju, et olen proovinud ka nn. natuke kurjema häälega küsida "mis seeee siin on", selle peale ajab koer kõrvad taha ja jookseb ruttu oma pessa ...
Evis
Juunior
Juunior
 
Posts: 165
Joined: Thu Mar 08, 2007 1:21 pm
Location: Lääne-Virumaa

Postby heints » Thu Mar 29, 2007 11:26 am

kõlab täiesti koopiana, meil olis sama mure. Sama nende trikkide osas, sellele lisaks pissis veel kutsikakoolis suvalisse nurka, ja kõndis ehtsa mehena edasi. Tööga ja kannatusega peaks see mööduma. Hetkel on koer muutunud palju kontaktsemaks ja ülbused on vähemalt kodus lõppenud. :D
User avatar
heints
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 58
Joined: Mon Feb 12, 2007 3:29 pm
Location: Aruküla, Harjumaa

Postby Evis » Thu Mar 29, 2007 11:53 am

oi ma ei taha teada millega Sass meil võib koolis hakkama saada.... hihi :lol:
Ma olen suhteliselt järjekindel inimene ja väga kergesti alla ei anna (seepärast ehk ongi Russell mulle sobiv vastane) aga vahepeal on küll selline tunne et jooksen pidevalt peaga vastu seina :roll:
Lapsi mul pole seega suht esmakordne pubekaga toimetulek :D

Diskuteeriks selle üle :
Olen lugenud (ja ka ise seda meetodit kasutanud) et kui koer teeb pahandust, siis koristatakse tasakesi pahandus ära ja lihtsalt ignoreeritakse koera mõnda aega. Usun ka ise, et suurim karistus koerale on temast mitte välja tegemine (eriti aktiivse Russeli jaoks).
Küsimus siis selline: Kas on mingitpidi võimalik, et koer hakkab hiljem sind ignoreerimise eest karistama ja tekib nn. surnud ring.
Olen oma põhimõtetele siiani kindel olnud aga nüüd kui sellised asjad juhtuma hakkavad, hakkan kõiges ja kõigis kahtlema... :D

Ptüi, ptüi, ptüi aga Sass oli Neljapäeval väga tubli, ei ühtegi panadust! Jipii....ootame ja vaatame edasi...
Evis
Juunior
Juunior
 
Posts: 165
Joined: Thu Mar 08, 2007 1:21 pm
Location: Lääne-Virumaa

Postby lehestö » Thu Oct 18, 2007 9:33 am

Teistel on siis ka pissiprobleeme.
Ei kohe tulnudgi selle peale, et teistelt nõu küsida.
Meie "pissilugu" on seotud Misise jooksuga. Tilulii sana otseses mõttes kuseb kõik tooli-, lauajalad täis. :shock:
Alguses ennen kui sain aru, et Misisel hakab tulema esimene jooksuaeg ei saanud ültse pihta millepärast Tilulii järsku pritsib igasugused "postid" mis kodust leiab. Pärast seostasin selle jooksuga. Ilmselt on tal tohutu vajadus märgistada oma teritooriumi. Oleks ju väga paha lugu kui keegi tema pruudile ligineks :x
Kas teistel on olnud sarnaseid kõgemusi jooksuajalt?
Ma loodan, et see pissishow ei haka korduma iga jooksuaeg.
Kas on häid nõuandeid sellest lahti saamiseks?
Ette tänades Eija
Eija Lehestö
lehestö
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 5
Joined: Mon Jun 18, 2007 3:49 pm

Postby Evis » Thu Oct 18, 2007 9:49 am

Sass koju enam pole peale meie viimast postitust teinud.

Nüüd koolis tekkis aga uus ja veel "parem" komme - lasta teiste inimeste jala peale :)
Seda kommet olen enne näinut Villi puhul (kevadisel jalutuskäigul).

Kas inimesed vaja ka ära märgistada?
Evis
Juunior
Juunior
 
Posts: 165
Joined: Thu Mar 08, 2007 1:21 pm
Location: Lääne-Virumaa

Re: Totaalne muutmine koera eri ehk koer hakkas tuppa tegema

Postby Spike » Thu Feb 26, 2009 9:04 am

Hei!

Meie peres on 9k JRT Spike–igavene krutskivend

Spike oli titena päris tubli: mööbel jäi meil terveks ja seinad püsti , ainult mõned üksikud pahandused.

Pahanduse alla ma mõtlen väikseid loike ja kakamisi. Sellest kasvas ta välja.....mõneks ajaks.

Nüüd 9k arvas ta et on väga lahe vastu diivani nurka ja mööda köögitabereit jalga pisut pissida/tirtsutada!!! Ja siis veel paar junnikest teleri ette poetada!!! (eriti siis kui pererahvas tööl on)

Ühesõnaga koer on nagu teismeline, kes teeb, mis tahab ja kuhu tahabL Kui paar kõvemat sõna ütled,

siis saab väga hästi aru, et pahandus on majas....

Kas teil on kogemusi , kuidas sellisest käitumiset lahti saaks.

Ette tänades!
Spike
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 6
Joined: Mon Jun 30, 2008 8:39 pm

Re: Totaalne muutmine koera eri ehk koer hakkas tuppa tegema

Postby Tuulitukka » Thu Feb 26, 2009 1:06 pm

Hei Spike,

Paar kõvemat sõna aitavad ehk siis, kui teole peale satud. Ka sellisel juhul oleks soovitav pigem häbistamine ja noomimine kui käramine. Kui kärada junnide pärast mitu tundi hiljem (junnid tehti teie ära olles), siis suure tõenäosusega on koer riielda saades õnnetu mitte selle pärast, et ta hirmsasti oma junnihunnikut kahetseks vaid selle pärast, et ta riielda saab. Samas õue häda tehes tuleb väga suurelt ja ülevoolavalt kiita, nagu kutsikana puhtusepidamist õpetades.
Soovitan soojalt lugeda Jan Fennelli Koerakuulaja raamatut ja proovida rakendada sealseid soovitusi.(Kõneall olev teema peatükis 17.) Kas tegemist puberteediea iseärasustega, domineerimise või eraldatusärevusega...et põhjust teada saada on vaja ilmselt rohkem infot igapäevaste rutiinide kohta. See aga, et junnihunnik toas on millegi tagajärg on selgemast selgem ja parim algus probleemi lahendamisele on selgitada välja selle tekkepõhjus.

Edu soovides,
Jana ja Tuuli
User avatar
Tuulitukka
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 48
Joined: Thu Jul 26, 2007 10:49 pm

Re: Totaalne muutmine koera eri ehk koer hakkas tuppa tegema

Postby heints » Fri Feb 27, 2009 11:38 pm

Olen eelnevaga nõus! Koerakuulaja raamat tasub kindlasti ette võtta, kui JRT on "eriti isane" :D - Seda on isegi populaarsemates raamatukogudes laenutamiseks :wink:
User avatar
heints
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 58
Joined: Mon Feb 12, 2007 3:29 pm
Location: Aruküla, Harjumaa

Re: Totaalne muutmine koera eri ehk koer hakkas tuppa tegema

Postby Spike » Mon Apr 27, 2009 7:04 pm

Koerakuulaja raamatud ei ole õnnestunud hankida, küll aga olen lugenud netis sel teemal niipalju artikleid kui leidnud olen ja vastust ei ole saanud.

Probleem on jätkuvalt endine. Kui koer on üksi kodus siis käib ja tõstab jalga iga nurga peal. Natuke on abi olnud "pissipeletajast" aga sellepeale leiab ta uue koha. Kui lõuna ajal väljas käia, siis vahest aitab ka see, aga mitte alati. Kui pererahvas kodus on ei ole kunagi probleemi.

Ei saa ka olla asi sellest, et ei oska puhtust hoida kuna varem umbes 6 kuuselt oli ta väga korralik. Ülehomme saab aasta vanaks ja probleem on meie jaoks tõsine.

Igasugune abi teretulnud.
Spike
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 6
Joined: Mon Jun 30, 2008 8:39 pm

Re: Totaalne muutmine koera eri ehk koer hakkas tuppa tegema

Postby Fanny » Mon Apr 27, 2009 9:14 pm

Kui muud meetodid ei ole aidanud, siis pererahva äraoleku ajaks koer puuri või aedikusse. Tundub väga hirmus vabaduse piiramine, kuid ta ei pea seal istuma ju elu lõpuni, esmalt proovida paar nädalat, kui ei aita, siis kauem :P
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn

Re: Totaalne muutmine koera eri ehk koer hakkas tuppa tegema

Postby Fanny » Wed May 06, 2009 4:38 pm

Meil siis nüüd käes "jooksuaja sirtsutamine". Tinnu sirtsutab vannitoa pesumasina nurka (mulle teadmiseks) ja köögilaua ja -toolide jalgadele (teistele pere koertele teadmiseks) kui isane ta on (Lottel varsti jooksukas algamas) :mrgreen: Riieldes saab muidugi aru, et vale värk, laseb jalad longu ja liugleb kõht mööda maad vaateväljast kaugemale või üritab seina ääres tapeedi mustri kuju võtta. Eks võitleme siis nüüd selle russeli dominantsusega... :twisted:
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn

Re: Totaalne muutmine koera eri ehk koer hakkas tuppa tegema

Postby Spike » Sun Jan 03, 2010 5:02 pm

Tere!

Aeg on edasi läinud, aga probleem ainult süveneb...

Koer käib ja tõstab kodus jalga kus, aga pähe tuleb. Oleme proovinud kõikvõimalik pissi peletajaid, haisu neutralisseijaid jne. aga miski ei aita.

Vahele ta sellega kunagi ei jää, sest ei pissi kunagi samal ajal samasse tuppa kus peremehed on. Kodust ära minnes paneme ta esikusse aedikuga kinni umbes 4-5m2 ruumi. Seal ta üldiselt jalga ei tõsta.

Väljas käime piisavalt ja usu, et asi selles, et häda ei kannata pigem ikkagi käitumise probleem.

Soovitage midagi, sest elu hakkab haisu sees väljakannatamatuks muutuma.
Spike
Kutsikas
Kutsikas
 
Posts: 6
Joined: Mon Jun 30, 2008 8:39 pm

Re: Totaalne muutmine koera eri ehk koer hakkas tuppa tegema

Postby Fanny » Sun Jan 03, 2010 6:11 pm

Olles üsna palju tudeerinud sellealast kirjandust, selgus, et toas puhtusepidamatus on väga paljude väikest tõugu koerte ja eriti isaste probleem. Miks just väikestel tõugudel ? Arvatakse, et me ei näita väikest tõugu kutsika tuppa pissimise puhul üles sama palju taunitavust, kui suure koera kutsikate puhul tehakse. Miks ? Sest on suur vahe, kas kutsikas pissib supilusika- või ämbritäie suuruse koguse. Sellised pisikesed loigukesed meid alguses väga ei häiri ja seetõttu ei tegele ka kohe ja piisavalt resoluutselt probleemiga. Tavaliselt siiski õpib enamus kutsikaid puhtust pidama nö tavakasvatuse käigus. Toas sirtsutamine on probleemiks omanikule, sest koerale see on “tavakäitumine”. Kui kutsikas pissib tuppa, siis võiks arvata, et ei saa piisavalt (tihti) väljas käia, täiskasvanud koera puhul on põhjus kas meditsiiniline või käitumuslik. Esmalt peaks koera laskma kliinikus kontrollida, kui tervisega on kõik korras, tuleks tegeleda tõsiselt käitumis(harjumus)tega. Praeguse paksu lumega ei taha mõni koer õues häda teha, sest on külm ja ebamugav, ei leia sobivat kohta kükitamiseks, toas aga on soe ja mugav…Peaks veenduma, et koer ka tõepoolest õues oma hädad ära teeb. Dominantsuse küsimus – sellest on ka eespool kirjutatud (koer ei maga voodis, diivanil jne; koerale söögilaua juures suutäisi ei poeta; koer saab süüa siis kui pererahvas on oma söömise lõpetanud jne). Kas mõnel “naabritüdrukul” ei ole jooksuaega ? Õues käies ja jooksuajaga “telegramme” maast lugedes, võtab temperamentsel poisil mõistuse kokku jooksma ja olles mõtetega unelmates, sirtsutab ka korteris, püüdes oma “telegrammiga” teistele teatada, kui kõva vend ta on. Tuppa pissimise ärahoidmiseks on koerale ka (laste)mähkmed jalga pandud, tehes pampersisse saba jaoks lõike. On pandud koer kontrollimiseks ka toas pika rihma otsa, et ta ei saaks vaikselt teise tuppa ära kaduda ning jälgitut ta käitumist. Siiski veenduge, kas Teie koer saab piisavalt õues käia või kas jalutuskäikude vahed ei ole liiga pikad ? Kas annate süüa enne või pärast jalutuskäiku? Kas koer joob palju ?
“Toapuhtuse” koolitus, 1-2 nädalat:
kõigepealt peab koerale selgeks tegema, mida temalt oodatakse. Esimesed tulemused peaks saabuma juba 3.-4.-ndal päeval. Eesmärgiks on saada koer märku andma oma õuevajadusest ehk saada mõistma, et tuppa häda teha ei tohi. Kõige “kangem” pissihäda on hommikuti ärgates, siis tuleks koer (kutsikas süles) võimalikult kiiresti õue viia. See on tulemuslik vaid sel juhul, kui mäng on aus – kui koera kohe õue ei viida, ei saa nõuda ka mitte tuppa pissimist, sest täitunud põis tekitab koerale ebamugavust ja valu. Tulevikus on väga mugav, kui koer oskab pissile-kakale minna käsu peale. Iseenesest on see lihtsalt õpitav – kui koer kükitab pissile/tõstab jalga, seostada see kohe käsklusega (nt “pissile”) ja toimingu lõpetades kiita ohtrasti ning premeerida maiuse/mänguga. Ei maksa segamini ajada jalutuskäiku ja pissil-kakal käimist. Kui koer teab, mis tähendab käsklus “pissile”, on see suureks abiks enne pikemat autosõitu või jalutuskäiku ning te ei pea punastama valel ajal ja vales kohas tehtud pabulate pärast…Ning kui mugav on see veel siis, kui tööpäeva hommikul on kiire tööleminekuga…
Image
User avatar
Fanny
Juunior
Juunior
 
Posts: 193
Joined: Sun Nov 04, 2007 8:25 pm
Location: Tallinn

Next

Return to JRT tervis ja käitumine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron